reklama

reklama

/>

Łaziki marsjańskie znów w Kielcach

Łaziki marsjańskie znów w Kielcach

We wtorek, 21 stycznia odbyła się konferencja prasowa, dotycząca – szóstych już międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich.

Spotkanie odbyło się w budynku Politechniki Świętokrzyskiej. Zaproszono m.in. Prezydenta Kielc Bogdana Wentę, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renatę Janik oraz  Prezesa Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii – Pawła Łaskiego.

 Międzynarodowe Wydarzenie Robotyczno-Kosmiczne ERC  to największe tego typu zawody w Europie. Główną częścią projektu jest rywalizacja zespołów uniwersyteckich, które konstruują łaziki.  Konferencję otworzył rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Prof. Wiesław Trąmpczyński:

- Kolejne zawody, tzw. w skrócie „marsjańskie” odbędą się w Kielcach na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. – poinformował rektor.

Podczas konferencji Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i zarazem główny organizator, Łukasz Wilczyński przedstawił nowe kategorie nagród, jakie zostaną wprowadzone. Poinformował też o nowej nazwie dla wydarzenia, które do tej pory funkcjonowało jako „European Rover Challenge”:

- Wydarzenie zaczynamy nazywać po prostu ERC i skracamy jakby tą nazwę wydarzenia do Międzynarodowego Wydarzenia Robotyczno-Kosmicznego ERC, ponieważ wiem, że nazwa European Rover Challenge wprowadzała czasami takie zamieszanie komunikacyjne… Czy to jest europejskie, czy to są międzynarodowe zawody? Myślę, że zespoły z Kolumbii, Indii, Australii potwierdzają, że to nie są europejskie zawody – wyjaśniał prezes Wilczyński.

O tym że zawody stają się produktem promującym nasz region także poza granicami naszego kraju mówiła wicemarszałek Renata Janik.

- Myślę, że potocznie nazywane zawody łazików marsjańskich staną się takim naszym produktem regionalnym, taką marką regionalną. Miejscem, gdzie spotyka się nauka i biznes – mówiła wicemarszałek.

Rangę wydarzenia podkreślił też Prezydent Kielc Bogdan Wenta.

- Kielce, czyli stolica świętokrzyskiego, będzie też stolicą światowej robotyki. Te kilka dni ma bardzo duży rezonans - podkreślił prezydent. 

Ubiegłoroczna edycja zawodów zgromadziła w Kielcach ponad 25 tysięcy osób, a kolejne 75 tysięcy oglądało transmisję w sieci, za pośrednictwem różnych kanałów społecznościowych. brew powszechnie panującemu stereotypowi, że inżynierami z reguły są mężczyźni, ponad 40% uczestników stanowiły kobiety.

Tegoroczny konkurs odbędzie się w dniach od 11 do 13 września.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •