reklama

/>

Czy to już wiosna?

Czy to już wiosna?

Wrzośce, miodunka ćma, wawrzynek wilczełyko i kasztanowce – te rośliny zaczęły się budzić do życia w kieleckim Ogrodzie Botanicznym. Pojawiły się również pierwsze przebiśniegi, uważane za symbol przedwiośnia. Takie symptomy w styczniu nie są jednak naturalnym zjawiskiem.

Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika ogrodu tłumaczył, co jest przyczyną tego typu anomalii.

- Przede wszystkim jest to pogoda. Głównie chodzi o temperaturę, po prostu temperatura jest zbyt wysoka. Należy pamiętać, że aby roślina zakwitła, muszą być spełnione różne warunki. Niektóre z tych czynników, warunkujących kwitnienie, muszą się nałożyć na Siebie jednocześnie. Jest to kwestia temperatury, wilgotności, kwestia długości dnia – tłumaczy.

Taka sytuacja może jednak zagrażać niektórym gatunków. Dużym problemem jest brak śniegu, który działa jak bariera ochronna dla roślin i przestrzeni wokół. Dzięki niemu przy minusowych temperaturach nie wszystko zamarza. Jest też inny problem związany z warunkami atmosferycznymi.  

- Będzie najprawdopodobniej bardzo duży deficyt wody w tym sezonie. Nie wiemy, co jeszcze się wydarzy w kolejnych miesiącach zimowych, lutym i połowie marca – mówi Bartosz Piwowarski.

Ogród botaniczny jest niedostępny dla gości w okresie zimowym. Mimo to, w zeszłym roku odwiedziło go ponad 30 tysięcy osób. Od maja zostaną udostępnione kolejne atrakcje.

Nowa część będzie obejmować cztery zbiorniki wodne, wodospad, dwa ogródki pokazowe – japoński i orientalny oraz odsłonięcie geologiczne z wejściami do jaskiń.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •