reklama

reklama

/>

reklama

/>

Raport z Auschwitz

Więźniowie, którzy tam byli oprócz tego, że bardzo chcieli przeżyć, chcieli również przekazać co się tam działo – mówił Krzysztof Brożek, historyk i reżyser filmu dokumentalnego "Raport z Auschwitz", który w czwartek pokazano w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia". Na temat Holokaustu powstało wiele dokumentów. Ten zdaniem twórcy różni się od pozostałych.

"Różni się pokazaniem dokumentów z archiwów brytyjskich. Dokumentów, które są potwierdzeniem raportów wysyłanych przez polskie państwo podziemne. Wydobytych z archiwów MSZ w Wielkiej Brytani, które były dotąd nigdzie nie publikowane" – wspominał Krzysztof Brożek.


Dokument ukazuje bierność państw zachodnich na informacje, które płynęły z polskiego państwa podziemnego. W filmie wypowiadają się więźniowe pierwszych transportów do Auschwitz – Kazimierz Piechowski, Jerzy Bogusz, a także ofiara doktora Mengele Eva Mozes-Kor.

"Ci ludzie, którzy tam byli i więźniowie, z którymi rozmawialiśmy mówili, że jednym z aspektów ich przeżycia oprócz tego, że bardzo chcieli przeżyć, bardzo chcieli zawiadomić co się tam działo, co przeżyli. Dla nich to było bardzo ważne" – tłumaczył reżyser filmu.


"Seans historyczny", w ramach którego odbył się pokaz, to stały cykl spotkań, podczas których prezentowane są filmy fabularne, dokumentalne oraz reportaże dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii Polski.

"Chodzi o to, aby w różnej formie, czy to w przypadku wykładów, projekcji filmów czy spotkań dyskusyjnych wzmagać zainteresowanie historią , propagować wśród mieszkańców miasta Kielce i województwa świętokrzyskiego" – mówiła Edyta Krężołek, Biuro Edukacji Narodowej Delegatura IPN w Kielcach.

Światowa premiera filmu "Raport z Auschwitz"miała miejsce w Parlamencie Europejskim 20 listopada 2019 roku.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •