reklama

reklama

/>

Odbierając telefon ratują życie

Odbierając telefon ratują życie

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to bezpłatny numer, obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Należy go użyć, kiedy zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie – jeżeli potrzebne jest ratownictwo medyczne, straż pożarna lub policja.

Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem używanym w sieci telefonów stacjonarnych i komórkowych. Można z niego korzystać jedynie w nagłych wypadkach, kiedy konieczne jest zaangażowanie służb ratowniczych. W Kieleckim Centrum Powiadamiania Ratunkowego dyżurni odbierają nawet 1300 zgłoszeń dziennie.

„Te zgłoszenia, są z różnego zakresu spraw, począwszy od spraw naprawdę istotnych, ratujących życie, dotyczących problemów zdrowotnych, poprzez zdarzenia drogowe, poprzez pożary i tak dalej, dotyczą również rzeczy mniej istotnych”- Mówił Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Na funkcjonujący w Polsce System powiadamiania ratunkowego składa się 17 Centrów. Są one rozmieszczone w każdym województwie. System, który tworzą Centra Powiadamiania Ratunkowego obsługuje zgłoszenia kierowane do numerów alarmowych: policji, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego.

„ My tak naprawdę zbieramy informacje z zewnątrz i wprowadzamy je do systemów. Zarządzamy tą informacją, w ten sposób, że nakierowujemy służby już na konkretną sytuacje kryzysową jaka ma miejsce, oraz przekazujemy informacje niezbędne do podjęcia działań, przez te służby” - mówi operator numeru alarmowego 112, Hubert Pepej.

Niestety wciąż każdego dnia operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają kilkanaście niezasadnych i fałszywych zgłoszeń.

Od niedawna działa również aplikacja Alarm 112, dedykowana w szczególności osobom głuchym i niedosłyszącym, czasowo pozbawionym możliwości mówienia.

„Została ona stworzona po to, żeby osoby które mają problem zdrowotny, czy nie mogą rozmawiać w trakcie zgłoszenia mogły powiadomić odpowiednie służby. Ale też dla osób które znajdują się w miejscu zagrożonym” mówi Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach Tomasz Chojecki

W 2019 roku operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach odebrali prawie 500 tysięcy zgłoszeń. Do odpowiednich służb przekazanych zostało ich - 201 tysięcy. W chwili obecnej, na zmianie dyżuruje zwykle od 6 do 9 operatorów alarmowych.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •