reklama

reklama

/>

Świętokrzyska PO przeciwna wyborom w maju - Prezydent Wenta również, ale nie mówi "nie"

Świętokrzyska PO przeciwna wyborom w maju - Prezydent Wenta również, ale nie mówi "nie"

Świętokrzyska Platforma Obywatelska nie będzie zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, w planowanych na maj wyborach prezydenckich. Stanowisko to, jak podkreśla Agata Wojda, podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli.

Decyzję w tej sprawie podjął Zarząd Krajowy Platformy, mając także na względzie stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 marca, w którym organ ten wzywa do „współdziałania w sprawach wyborów z uwzględnieniem zdrowia i życia wyborców, jak i dobra Rzeczypospolitej Polskiej”.

Także w temacie wyborów kielecka radna zwróciła się do prezydenta Kielc z prośbą o analizę, czy przeprowadzenie majowych wyborów prezydenckich jest bezpieczne i organizacyjnie możliwe.

Wojda podkreśla, że na samorządach spoczywa szereg obowiązków wyborczych:
- dotarcie do mieszkań wyborców w celu sporządzenia aktów pełnomocnictwa do głosowania,
- przyjmowanie interesantów w celu wydania zaświadczenia o prawie do głosowania,
- przyjmowanie zgłoszeń od kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych
- organizacja szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych,
- przygotowania lokali wyborczych i zapewnienie w nich zasad bezpieczeństwa,
- zorganizowanie lokali wyborczych np. w domach pomocy społecznej, gdzie mieszkają głównie osoby będące w grupie podwyższonego ryzyka,
- przeprowadzenie głosowania w obwodach, gdzie liczba uprawnionych do głosowania wynosi nawet kilka tysięcy osób.

O swoim stanowisku w tej sprawie prezydent Wenta poinformował na facebooku, nie stając jednak konkretnie po stronie tych samorządowców, którzy już zapowiedzieli, że nie podejmą się organizacji wyborów w czasie pandemii.


W oświadczeniu kieleckiego włodarza czytamy:

"Oceniając obecną sytuację w kraju, obowiązujący stan epidemii, a także kolejne obostrzenia wprowadzone dzisiaj przez polski rząd, moje stanowisko, zarówno jako Prezydenta Miasta, ale też obywatela tego państwa, jest jednoznaczne - z uwagi na bezpieczeństwo wybory prezydenckie nie powinny odbyć się 10 maja. Jako organ wykonawczy mamy obowiązek przygotowania wyborów - to zadanie zlecone samorządom przez administrację państwową, zgodnie z Kodeksem Wyborczym."

Prezydent wspomniał o obawach kandydatów na członków komisji i sygnałach, które świadczą o braku możliwości przeprowadzenia wyborów w niektórych obwodach. Na koniec dodał:


"Te wszystkie wątpliwości zostały przez nas, prezydentów największych polskich miast, zgłoszone Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w trakcie poniedziałkowej wideokonferencji. Jako samorząd kielecki wystąpiliśmy także do Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej z licznymi pytaniami."

Pod postem z oficjalnym oświadczeniem Bogdana Wenty, wylała się lawina komentarzy. Znaczna grupa mieszkańców Kielc, nawoływała prezydenta aby zdecydowanie odważniej zareagował w tej sprawie.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •