reklama

reklama

/>

Blisko 20 mln zł dla Domów Pomocy Społecznej

Blisko 20 mln zł dla Domów Pomocy Społecznej
Blisko 20 mln zł dla Domów Pomocy Społecznej Blisko 20 mln zł dla Domów Pomocy Społecznej

Blisko 20 milionów złotych zostanie przekazane na wsparcie świętokrzyskich Domów Pomocy Społecznej. Środki będą pochodziły z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, o które zabiega Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Kielcach.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na środowym posiedzeniu podjął decyzję o przystąpieniu do realizacji projektu na rzecz ograniczania rozprzestrzeniania się COVID-19 w domach pomocy społecznej na terenie województwa świetokrzyskiego. Projekt pn. „Bezpieczna przyszłość” realizowany będzie w trybie nadzwyczajnym, przewidzianym ustawą z dnia 3 kwietnia 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 roku, w ramach Działania 2.8 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Przewidywany okres realizacji działań projektowych to trzy miesiące.

Możliwość otrzymania wsparcia będą miały 34 Domy Pomocy Społecznej prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego bądź na jego zlecenie wpisane do rejestru wojewody.

W ramach projektu, oprócz zakupu środków ochrony indywidualnej, profesjonalnego sprzętu i wyposażenia, możliwy będzie także zakup usług związanych z walką i przeciwdziałaniem COVID-19 np.: umożliwienie zmiany organizacji pracy w domu pomocy społecznej, zapewnienie miejsca odpoczynku poza budynkiem domu pomocy społecznej dla pracowników, sfinansowanie i przeprowadzenie testów na COVID-19, a także dodatków do wynagrodzenia dla personelu domów pomocy społecznej.


Jak informuje marszałek Andrzej Bętkowski - zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców domów pomocy społecznej w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczna leżą u podstaw szybkiego i zdecydowanego reagowania władz województwa świętokrzyskiego. Dlatego przystąpienie do realizacji projektu „Bezpieczna przyszłość” stanowi jeden z głównych priorytetów w walce z epidemią wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2.

Obecnie w tego typu placówkach przebywa blisko 3.250 podopiecznych. Ryzyko zakażenia i wystąpienia choroby wśród mieszkańców domów pomocy społecznej, często osób starszych i niepełnosprawnych oraz ich opiekunów jest wysokie, a ewentualne pojawienie się ogniska zakażenia może spowodować deficyty w zakresie sprawowania właściwej opieki i wsparcia oraz wymagać będzie podjęcia zdecydowanych działań, w tym izolacji osób zarażonych. Zawnioskowana kwota 20 milionów złotych będzie znaczącym wsparciem dla funkcjonowania domów pomocy społecznej w czasie pandemii – zaznacza wicemarszałek Renata Janik.

 

 

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •