reklama

reklama

/>

reklama

/>

Upamiętnienie gen. Bolesława Roi na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego

Upamiętnienie gen. Bolesława Roi na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Upamiętnienie gen. Bolesława Roi na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego

27 maja 2020 r., w 80. rocznicę śmierci gen. Bolesława Roi, w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa IPN, dr. Jarosława Szarka oraz prezydenta Kielc, Bogdana Wenty.

– Spotykamy się w 80. rocznicę śmierci gen. Roi, by pokazać Państwu kolejne upamiętnienie zrealizowane przez IPN. Dziękuję prezydentowi Kielc, panu Bogdanowi Wencie, za modelową współpracę podczas prac nad tą inicjatywą. (…) Pomnik upamiętniający generała stanął w miejscu jego śmierci – powiedział na konferencji prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Udało się nam dotrzeć do zeznań naocznych świadków, którzy mówili o wielkim patriotyzmie gen. Roi. Na pytanie niemieckich żołnierzy, kim jest, generał zawsze z dumą odpowiadał: „generałem dywizji Wojska Polskiego”. To był wielki człowiek – podkreślił prezydent Kielc.

O znaczeniu pomnika mówił podczas konferencji Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

– Jest to ważne upamiętnienie ze względu na zasługi generała, ale także na miejsce budowy. Niemcy są ważnym polem działania IPN. Niestety, od lat postępuje niepokojące zjawisko, gdzie na niemieckich cmentarzach znikają nazwiska polskich ofiar – przypomniał Adam Siwek.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy inicjatywie upamiętniającej gen. Roję na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Dokument został parafowany podczas konferencji prasowej.

Bolesław Roja (1876–1940) był jednym z najważniejszych dowódców legionowych oraz jedną z czterech osób, które podpisały rozkaz o powołaniu do życia Wojska Polskiego w niepodległej Rzeczpospolitej. Podczas II wojny światowej działał w Polskim Czerwonym Krzyżu. Niemcy aresztowali go i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie został zamordowany 27 maja 1940 r.

 

(Rzecznik Prasowy Prezydenta)

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •