reklama

reklama

/>

reklama

/>

W Warszawie uczczono pamięć generała Roi

W Warszawie uczczono pamięć generała Roi

W miejscu śmierci generała Bolesława Roi stanął w miejscu jego śmierci - na terenie danego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen - o tym wydarzeniu mówili podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Bogdan Wenta i prezes IPN, dr. Jarosław Szarek. Spotkanie odbyło się w środę Warszawie.

27 maja 2020 r., w 80. rocznicę śmierci gen. Bolesława Roi, w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem prezesa IPN, dr. Jarosława Szarka oraz prezydenta Kielc, Bogdana Wenty.

- Dla Instytutu Pamięci Narodowej to bardzo ważne, że społeczność Kielc pamięta o generale, ale ta pamięć powinna trwać również poza granicami Polski. Sachsenhausen to miejsce szczególne, gdzie życie straciło wielu profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczej w Krakowie, a także generał Stefan Rowecki ps. „Grot”. Właśnie obok jego pomnika stanął monument upamiętniający gen. Bolesława Roję, reprezentujący wcześniejsze pokolenie, które odzyskiwało niepodległość. Uroczystość odsłonięcia pomnika zaplanowano na 19 kwietnia w Sachsenhausen, ale z wiadomych przyczyn nie mogła się odbyć, dlatego spotykamy się dzisiaj, w 80. rocznicę śmierci generała, żeby zaprezentować pomnik i powiedzieć o tej inicjatywie - podkreślił dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Pomnik upamiętniający generała stanął w miejscu jego śmierci.

Inicjatywa, którą rozpoczęło Stowarzyszenie Pamięci Narodowej Czwartak w Kielcach, związane z postacią gen. Bolesława Roi, została zrealizowana, pomnik stoi w bardzo ważnym miejscu, obok pomnika gen. „Grota” Roweckiego w Sachsenhausen. To dzięki współpracy z IPN, ale również delegaturą w Kielcach i jej naczelnikiem dr Dorotą Koczwańską-Kalitą, mogliśmy zrealizować tę ideę stowarzyszenia. Należy też podkreślić ogromne znaczenie kontaktów polsko-niemieckich, w tym z muzeum w Sachsenhausen i Radą Pamięci Brandenburgii, dzięki którym również udało się ten pomysł zrealizować – podkreślił prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

O znaczeniu pomnika mówił podczas konferencji Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Okazuje się, że Niemcy, które zawsze jawiły się jako dobrze zagospodarowany obszar, na którym zadbane są miejsca pamięci, tak naprawdę są bardzo zaniedbane. Dobrze utrzymane miejsca pamięci w coraz większym stopniu są pozbawiane akcentów dotyczących polskich ofiar. Także bardzo ważne jest, aby pokazywać straty polskiego narodu zarówno poprzez przedstawicieli elity, jak gen. Bolesław Roja, ale nie zapominać także o szeregowych ofiarach, które straciły życie na terenie Niemiec. Jest ogromna skala potrzeb i ogromne wyzwanie, któremu musimy sprostać. Ważne w tej misji jest zarówno pomoc i wsparcie społeczników, pasjonatów historii, jak i samorządów, co pokazuje przykład Kielc. Bez wsparcia Kielc nie udałoby się nam osiągnąć takiego sukcesu - Adam Siwek, dyr. Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa IPN. – przypomniał Adam Siwek.Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta podpisali list intencyjny dotyczący współpracy przy inicjatywie upamiętniającej gen. Roję na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Dokument podpisano podczas konferencji prasowej.

Bolesław Roja (1876–1940) był jednym z najważniejszych dowódców legionowych oraz jedną z czterech osób, które podpisały rozkaz o powołaniu do życia Wojska Polskiego w niepodległej Rzeczpospolitej. Podczas II wojny światowej działał w Polskim Czerwonym Krzyżu. Niemcy aresztowali go i wywieźli do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie został zamordowany 27 maja 1940 r.

źródło: um.kielce.pl

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •