reklama

reklama

/>

reklama

/>

"Badaj i lecz nerki - ratuj życie". Stowarzyszenie Sport CK zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne

"Badaj i lecz nerki - ratuj życie". Stowarzyszenie Sport CK zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne "Badaj i lecz nerki - ratuj życie". Stowarzyszenie Sport CK zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne

Już jutro, 1 lipca, kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas, pomysłodawca akcji, rozpoczyna realizację projektu bezpłatnych badań profilaktycznych dla 1 000 mieszkańców miasta, mająca na celu wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN). To zadanie wyłonione w VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Badania będą realizowane w okresie od lipca do października 2020 r. we współpracy z Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce.

- Do badań upoważniał będzie specjalnie przygotowany na potrzeby akcji voucher. Limit miejsc jest ograniczony. Warto więc się pospieszyć i zagwarantować sobie miejsce. Informacji o terminach, dostępności miejsc, udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16 – mówi Marek Malarz, wiceprezes Stowarzyszenia Sport CK.

Ponadto, w ramach zadania, Stowarzyszenie Sport CK zorganizuje trzy spotkania edukacyjne. Odbędą się one w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego przy ulicy Jagiellońskiej 109 A. W trakcie spotkań edukacyjnych stowarzyszenie skorzysta z wiedzy, m.in: dr n. med. Jacka Bickiego – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie transplantologii, chirurga transplantologa, zastępcy kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz dr n. med. spec. nefrologa, chorób wewnętrznych Pawła Wróbla.

- O ile nic nie stanie na przeszkodzie odbędą się we wrześniu i październiku br. – informuje Marek Malarz.

Przewlekła Choroba Nerek (PChN), według definicji KDIGO 2012 (grono międzynarodowych specjalistów Kidney Disease Improving Global Outcome), to utrzymująca się ponad 3 miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mające znaczenie dla zdrowia. Szacuje się że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na (PChN). Można uznać, że PChN to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. osób chorych na PChN nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia tej choroby grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek, raz w roku, powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny i, że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Sport CK. Zadanie do Budżetu Obywatelskiego zgłosiła Fundacja Dobro jest w Nas. Partnerem jest Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce Ponadto akcję wspierają: Centrum Terapii Sp. z o.o. oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.

Patronat sprawują: Prezydent Miasta Kielce, Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, Narodowy Fundusz Zdrowia.

Patronat medialny objęła m.in. Telewizja Świętokrzyska.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •