reklama

reklama

/>

reklama

reklama

/>

Jan Paweł II - jego życie i pontyfikat

Jan Paweł II - jego życie i pontyfikat

18 maja 1920 urodził się Jan Paweł II - polski papież i Święty. W tym roku od tego wydarzenia minęło 100 lat.

30 lipca o godzinie 18.00 w sali kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy upamiętniającej Karola Wojtyłę.

- Wystawa została przygotowana głównie przez środowisko kieleckich kolekcjonerów. Była ona planowana oczywiście punktowo na otwarcie w dzień urodzin papieża. Niestety pandemia nie pozwoliła na tego typu działania. Nie odpuściliśmy i już w mniejszej grupie koleżanek i kolegów zrealizowaliśmy właśnie tę wystawę, która pokazuje nie tylko samego Jana Pawła II, ale też tych ludzi, z którymi był związany m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był jego mentorem, papież dużo mu zawdzięczał. Podkreślał to wielokrotnie - mówi Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.


Wśród pamiątek są m.in.: fotografie z różnych etapów życia papieża, dokumenty z lat szkolnych, a także znaczki i kartki pocztowe z pielgrzymek przedstawiające wizerunek świętego. Podczas wystawy zaprezentowany zostanie też fotoreportaż z wizyty Jana Pawła II w Kielcach i Masłowie w 1992 roku.

- Trochę publikacji książkowych. Trzon stanowią fotografie Jana Pawła II i całe jego życie. Mamy faksymile jego głównych dokumentów wykształceniowych. Zachęcam do przeczytania jak pilnym człowiekiem był. Kiedy dostawał 5, potem ona jest skreślona i zdawał na celujący, czyli miał ciągle wielkie ambicje. Pokazujemy tutaj opublikowane jakieś kawałki jego twórczość tej literackiej. Pokazujemy medale, trochę szkła ozdobnego i to, co otworzyło całą tą otoczkę Jana Pawła II - dodaje Jarosław Machnicki.


Swój udział w ekspozycji mają Związek Filatelistów z Kielc i członkowie Kieleckiego Klubu Kolekcjonera, w tym pani Elżbieta Sieśkiewicz, która podzieliła się swoimi zbiorami antycznych, ręcznie wykonanych wizerunków Świętych.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •