reklama

reklama

/>

Zbadaj nerki! Voucher od Stowarzyszenia Sport CK

Zbadaj nerki! Voucher od Stowarzyszenia Sport CK

Trwa akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla tysiąca mieszkańców miasta, mająca na celu wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN). To zadanie wyłonione w VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Badania są realizowane we współpracy z Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce.

Ich organizatorem jest kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas, pomysłodawcą akcji.

- W ramach akcji przebadało się już ponad 150 osób. Limit miejsc jest ograniczony. Warto więc się pospieszyć i zagwarantować sobie miejsce. Informacji o terminach, dostępności miejsc, udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16 – mówi Marek Malarz, koordynujący akcję z ramienia Stowarzyszenia Sport CK.

Ponadto, w ramach zadania, Stowarzyszenie Sport CK zorganizuje trzy spotkania edukacyjne. Odbędą się one w siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego przy ulicy Jagiellońskiej 109 A. Specjaliści, którzy podzielą się swoją wiedzą to między innymi : dr n. med. Jacek Bicki – konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii, chirurg transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz dr n. med. spec. nefrolog, chorób wewnętrznych Paweł Wróbel.

- O ile nic nie stanie na przeszkodzie odbędą się we wrześniu i październiku br. – informuje Marek Malarz.

Przewlekła Choroba Nerek (PChN), według definicji KDIGO 2012 (grono międzynarodowych specjalistów Kidney Disease Improving Global Outcome), to utrzymująca się ponad 3 miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mające znaczenie dla zdrowia.  Szacuje się że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na (PChN). Można uznać, że PChN to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. osób chorych na PChN nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia tej choroby grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek, raz w roku, powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny i, że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Sport CK. Zadanie do Budżetu Obywatelskiego zgłosiła Fundacja Dobro jest w Nas.
Partnerem jest Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce

Akcję ponadto wspierają: Centrum Terapii Sp. z o.o. – Fizjoterapia i terapia hiperbaryczna oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.
Patronat sprawują:Prezydent Miasta Kielce, Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, Narodowy Fundusz Zdrowia.

Patronat medialny objęły redakcje: 2 tygodnik kielecki, Tygodnik eM, Echo Dnia, Gazeta Wyborcza, Telewizja Świętokrzyska, Radio eM

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •