reklama

reklama

/>

Udar słoneczny i odwodnienie organizmu skutkami upałów

Udar słoneczny i odwodnienie organizmu skutkami upałów

Wysokie temperatury oraz długotrwały pobyt na zewnątrz mogą zagrażać naszemu zdrowiu, a nawet życiu.

Jednym ze skutków upałów jest udar cieplny i odwodnienie. Służby medyczne ostrzegają przed nadmierną ekspozycją na słońce i przegrzaniem organizmu, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

- Objawy to ogólnie złe samopoczucie, od tego się zaczyna, potem może dojść do zaburzeń bardziej nasilonych, zaburzeń nawet wręcz neurologicznych, utraty przytomności. Oprócz tego pacjenci często skarżą się na nudności, może dojść do wymiotów, osłabienia, uczucia kołatania i szybszej pracy serca - mówi dr n. med. Michał Zabojszcz, zastępca kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych WSZ w Kielcach.

Pierwsza pomoc przy udarze słonecznym polega na znalezieniu cienia lub chłodnego miejsca, nawodnieniu organizmu oraz odpoczynku. Nie zalecane jest używanie lodu do ochłodzenia ciała.


- Podstawą jest zejście ze słońca, następnie ochłodzenie organizmu, więc można to zrobić chłodnymi okładami. Chłodne, wilgotne okłady na czoło, kark. Jeżeli nie ma nudności, wymiotów to należy przyjmować płyny, najlepiej obojętne. Może to być niegazowana woda mineralna, chłodna. Nie powinna być lodowato zimna, tak samo jk nie powinny być lodowato zimne okłady. One mają być chłodne, mają umożliwić oddanie ciepła, ale nie powinno to być np. zanurzenie w lodzie. Tak gwałtowne obniżenie temperatury nie jest wskazane - podkreśla dr n. med. Michał Zabojszcz.


Podczas gorących dni możemy nabawić się także odwodnienia. Polega ono na spadku poziomu wody w organizmie. Grupą najbardziej narażoną są dzieci i seniorzy. Lekarze apelują, by pić o litr czy dwa wody więcej niż zwykle i zachęcać do tego swoich bliskich. Co więcej, znaczenie ma jakość płynów, które przyjmujemy w czasie upałów.

- Najistotniejsze jest zapobieganie, czyli żeby nie dopuścić do tego, więc jeżeli ta temperatura idzie do góry, robi się bardzo gorąco, to trzeba pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Dotyczą one wszystkich. Jednym z nich jest właśnie nawadnianie płynami obojętnymi. Tutaj też istotne jest to, czym się nawadniamy: płyny obojętne, czyli nie powinny to być oczywiście napoje alkoholowe, nie powinny to być mocne kawy czy herbaty, mocno słodzone płyny też nie są wskazane, natomiast woda mineralna czy jakieś delikatne herbaty jak najbardziej tak - dodał lekarz.


W przypadku zarówno udaru cieplnego jak i odwodnienia, gdy pojawią się nudności, wymioty, zaburzenie równowagi czy świadomości, należy niezwłocznie zadzwonić na pogotowie.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •