reklama

reklama

/>

Liczy się każda minuta - niebezpieczne udary mózgu

Liczy się każda minuta - niebezpieczne udary mózgu

Udary mózgu to druga z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce rocznie umiera z tego powodu około 90 tysięcy osób. Każdy, kto zaobserwuje u siebie niedowład jednej połowy ciała, nagły ból głowy czy asymetrię twarzy powinien natychmiast udać się na oddział udarowy w najbliższym szpitalu. Więcej w materiale.

Udary mózgu bardzo często skutkują długotrwałymi zmianami w organizmie, a nawet niepełnosprawnością. To jedna z najczęstszych przyczyn zgonów. Klasyfikuje się je na niedokrwienne, gdy zostaje zatrzymany dopływ krwi do mózgu oraz krwotoczne. Przyczynami wystąpienia choroby są często nadwaga, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne problemy z układem krążenia.


- Udary są drugą pod względem częstotliwości przyczyną zgonów najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u osób dorosłych. O czym się trochę mniej mówi, to to, że są też najczęstszą przyczyną padaczki u osób dorosłych i drugą pod względem częstości przyczyną zaburzeń otępiennych. Tych zachorowań otępiennych jest z roku na rok coraz więcej i prognozy na kolejne dziesięciolecia wskazują, że będzie ich coraz więcej. Rocznie w Polsce ponad 90 000 osób zapada na udary mózgu. U nas w szpitalu do 1200 osób jest hospitalizowanych rocznie w związku z rozpoznaniami zachorowania udarowego - mówi lek. med. Edyta Brelak, specjalista neurolog, zastępca kierownika w Klinice Neurologii WSZZ w Kielcach


Objawy, które powinny nas zaniepokoić to m.in. problemy z równowagą i koordynacją ruchów, niedowład połowy ciała lub kończyny czy silne bóle głowy pojawiające się nagle. Może wystąpić także spowolniona mowa.


- Najczęstszymi objawami udaru mózgu są nagle pojawiające się deficyty neurologiczne, czyli niedowład połowiczny albo dotyczący tylko jednej kończyny górnej, dolnej, nagłe zaburzenia mowy, nagle pojawiające się: asymetria twarzy, nagłe zaburzenia widzenia czy połowiczne zaburzenia czucia. Wszystko, co pojawia się nagle powinno wzbudzać czujność pacjenta w kierunku poszukiwania u siebie objawów udaru mózgu - ostrzega lek. med. Edyta Brelak.

W przypadku zaobserwowania symptomów, należy jak najszybciej udać się do szpitala, ponieważ nieleczony udar mózgu może doprowadzić do niedotlenienia i obumierania komórek, co skutkuje śmiercią. W diagnostyce stosuje się badania takie jak tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Właściwe jest leczenie trombolityczne, które przywraca przepływ krwi w zamkniętych naczyniach krwionośnych.

- Należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia ratunkowego. W tej chwili leczenie udaru mózgu to w pierwszej kolejności leczenie trombolityczne, którego efektywność zależy od czasu jego wdrożenia. Z resztą też jest okno czasowe do 4 i pół godziny, czyli liczy się to, żeby pacjent jak najszybciej dotarł na izbę przyjęć do neurologa, aby ten ocenił, czy do takiego leczenia pacjent będzie się kwalifikował i aby to leczenie zostało wdrożone - dodaje lekarz.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •