reklama

reklama

/>

Młodsi i starsi, opera i teatr - KTT zaprasza na "Pożegnanie króla: Verdi"

Młodsi i starsi, opera i teatr - KTT zaprasza na "Pożegnanie króla: Verdi"

Już 18 września Kielecki Teatr Tańca przedstawi "Pożegnanie króla: Verdi". Główne role zagrają Jerzy Artysz (jako król Lear) oraz Wojciech Malajkat (jako błazen). Spektakl ma wzmacniać wartości takie jak łączenie pokoleń i aktywizowanie lokalnej społeczności. Wydarzenie ma być elementem promocyjnym miasta.

- Próby trwają od 3 miesięcy, jest to o tyle ważny projekt, że integruje tak naprawdę wszystkich. To są zawodowi tancerze, ale to są seniorzy, to są aktorzy ze szczytu naszych scen polskich, ale nie tylko. Wiemy o tym, że jedna z pań śpiewaczek na co dzień pracuje w Szwajcarii. Jest to o tyle ciekawy projekt, że oprócz tej najwyższej sztuki, bo mówimy tu o teatrze, tańcu, śpiewie, ma to ogromny aspekt promocyjny naszego miasta - mówił Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc


W przedstawienie zaangażowali się seniorzy z grupy tanecznej "Ponad czasem" Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach. Na scenie będą towarzyszyć im młodzi tancerze z KTT. Jak twierdzi reżyser, Michał Znaniecki, połączenie młodej energii z doświadczonymi osobami stwarza nową jakość gry aktorskiej.

- Jest nowa sytuacja, mamy seniorów, tak jak ich nazywamy, bardzo aktywnych, którzy tańczą, śpiewają, spotykają się i pracując zawsze z DPS-ami, spotkałem nową jakość i uzasadnienie tej jakości było dość przewrotne, jako że stali się naszymi opiekunami, a nie osobami do opieki tak jak było do tej pory, że tancerze zajmowali się seniorami. Teraz powiedziałem "idziemy odwrotnie", inaczej. Wykorzystujemy ich siłę, doświadczenie, mądrość życiową, emocjonalną, żeby zagrali inną rolę - przekonywał Michał Znaniecki, reżyser spektaklu.

- Dziękujemy bardzo dyrektorowi KTT za zaproszenie do wzięcia udziału we wspaniałym spektaklu. Przyjęliśmy to z ogromną radością, nie mniej jednak pewne obawy wystąpiły, biorąc pod uwagę wiek, ale młodzi, wspaniali ludzie, jakimi są tancerze naszego teatru, przyjęci nas z taką serdecznością, nastąpiła synergia, że naprawdę jest nam niesamowicie miło - podkreśliła Barbara Wielińska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach.

W spektaklu udział wezmą także orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej i chór kameralny Fermata.

- Nasz zespół manewruje między światem zawodowym a amatorskim przez 20 lat naszego funkcjonowania. Staramy się umuzykalniać nasz region i kielczan śpiewając z nimi. A w tym momencie ci, co rozśpiewują, muszą teraz sprostać właśnie sytuacji, żeby być współautorami emocji na scenie - dodała Ewa Robak z chóru Fermata.

Ważną rolę w przygotowaniach do występów odegrała też choreografia.

- Najciekawszym jest zderzenie doświadczenia i wysublimowanej świetnej techniki tancerzy KTT z moim "brudnym", czasami dziwnym i niezrozumiałym ruchem, obecnością cielesną, fizyczną i fizykalną, którą ja proponuję. Te próby były bardzo ciekawe, starałem się podchodzić do tancerzy w inny sposób i pokazywać im inne drogi, którymi jeszcze do tej pory nie pracowali - mówił Sebastian Tobiasz Berg, choreograf spektaklu.

Spektakl powstał we współpracy z fundacją Jutropera i realizowanym przez nią od kilku lat cyklem "Głos wykluczonych". Bilety do kupienia na stronie internetowej KTT.

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •