reklama

reklama

/>

WFOŚiGW ekologicznie - EKO-KINO i sadzonki drzew dla każdego

WFOŚiGW ekologicznie - EKO-KINO i sadzonki drzew dla każdego

W piątek na kieleckim Placu Artystów odbyło się wydarzenie promujące właściwe postawy ekologiczne - EKO-KINO.

Patronat honorowy objęło Ministerstwo Klimatu, a organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

- EKO-KINO czyli wyświetlanie filmów edukacyjnych związanych z ochroną środowiska, ale to również event, gdzie będzie można wygrać nagrody w postaci drzewek. Jest to też forma edukacyjna, ponieważ będą to pytania związane z edukacją ekologiczną, czyli jeżeli mieszkaniec odpowie na pytanie, otrzymuje drzewko. Nie są to trudne pytania. Są również doradcy energetyczni, którzy będą informować na temat realizowanych programów przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie, jak również Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, szczególnie fundusz w Kielcach - mówił Ryszard Gliwiński, prezes Zarządu WFOŚiGW w Kielcach

"EKO-KINO" w plenerze miało zachęcać ludzi do życia w zgodzie z naturą. Jak przekonuje senator Krzysztof Słoń, tego typu działania pomagają w budowie świadomości społecznej na temat ekologii.

- Chodzi o budzenie świadomości,o to, że bardzo istotne jest chociażby nasadzanie drzew, krzewów. W tę akcję wpisuje się pan prezydent Andrzej Duda, który również promuje tego typu zachowania proekologiczne. Do tego jeszcze bardzo efektowna formuła dzisiejszego spotkania, to, co ludzie lubią najbardziej, czyli quizy - skomentował Krzysztof Słoń, senator RP PiS.

- EKO-KINO to bardzo ważne wydarzenie promujące to, co najważniejsze, bez czego nie możemy tak naprawdę żyć, czyli naszego naturalnego środowiska.To ochrona powietrza, wód, przyrody. Myślę, że tego typu wydarzenia są bardzo ważne i istotne. Powinniśmy już kierować takie akcje edukacyjne do tych najmłodszych, przedszkolaków i WFOŚ w taki sposób swoje zadania realizuje - powiedziała Agata Wojtyszek, poseł RP PiS

Po uroczystych przemówieniach nadszedł czas na emisję filmów dotyczących m.in. ochrony przyrody.
Zorganizowano także ekologiczny quiz, nagrodami były sadzonki drzew ozdobnych i gadżety.

- Jak oszczędza pani energię? - Przede wszystkim wyłączam to, co niepotrzebne i nie zostawia się światła - odpowiedziała jedna z uczestniczek konkursu

- Jakie urządzenia produkują odnawialną energię? - Baterie słoneczne, wiatraki, energia wodna. - Elektrownia wodna, panele fotowoltaiczne, panele słoneczne - tłumaczono. 

- Musimy wszyscy dbać o ekologię. Ja posadzę to drzewo, ono będzie sobie rosło, będzie wytwarzało tlen i będzie dobre dla nas wszystkich - skomentował swoją wygraną w quizie pan Tomasz.

Pytania quizu dotyczyły m.in. akcji "Czyste powietrze" i "Moja woda" czy sposobów na oszczędzanie prądu. Uczestnicy mogli pobrać także darmowe ulotki i dowiedzieć się ciekawostek na temat programów ekologicznych prowadzonych w województwie świętokrzyskim.

Partnerami medialnymi wydarzenia było Radio eM oraz Telewizja Świętokrzyska, która od lat tworzy cykle filmów edukacyjnych takich jak "Eko cuda" czy "Eko życie".

- Edukacja ekologiczna za pośrednictwem nowoczesnych mediów jest jedną z najistotniejszych form edukacji. Nic tak nie przekonuje do zmian naszych przyzwyczajeń związanych z ochroną środowiska jak obraz. Obraz zmian klimatycznych, które odbywają się na naszych oczach - podkreślił Andrzej Kazanowski, redaktor naczelny Telewizji Świętokrzyskiej.

Inicjatywę uświetnił koncert zespołu regionalnego "Kapela sołtysa z Wąchocka". Wydarzenie finansowane było ze środków Unii Europejskiej z programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko 2014-2020".

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •