Wydrukuj tę stronę

Mieszkańcy żegnali siedzibę kieleckiego teatru

Mieszkańcy żegnali siedzibę kieleckiego teatru
Mieszkańcy żegnali siedzibę kieleckiego teatru Mieszkańcy żegnali siedzibę kieleckiego teatru

W sobotę 19 września o godz. 19.00 odbyło się pożegnanie siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

W kamienicy przy Sienkiewicza 32 aktorzy grali nieprzerwanie od 141 lat. Zabytkowy gmach od początku istnienia przeznaczony był i działał jako Teatr, co czyni go jednym z niewielu w skali kraju.

Uległ zniszczeniom wojennym, od tamtego czasu właściwie nie był remontowany. Teraz czeka go gruntowna przebudowa, rozbudowa i renowacja. W związku z tym Teatr przenosi swą działalność, na trzy lata, do nowo wybudowanego budynku przy Wojewódzkim Domu Kultury (wejście od alei Legionów).

W sobotę wspólnie z mieszkańcami celebrowano ostatnie dni w starym gmachu. Wydarzenie było połączone z premierą filmu dokumentalnego pt.: „Sienkiewicza 32”.

Zrealizowano go z myślą o zaprezentowaniu widzom przestrzeni i opowiedzeniu historii 140-letniego budynku. Gmach jest usytuowany w sercu stolicy województwa świętokrzyskiego. Film pokazuje przemiany, jakim podlegał sam budynek, a także teatr na przestrzeni lat.

Produkcja została zrealizowana w zabytkowych wnętrzach kryjących ciekawe anegdoty i tajemnice związane z artystami i ludźmi, którzy współtworzyli i tworzą kielecką scenę dramatyczną.