reklama

reklama

/>

"Elementarz Polskiej Kultury" w Instytucie Dizajnu w Kielcach

"Elementarz Polskiej Kultury" w Instytucie Dizajnu w Kielcach

"Elementarz Polskiej Kultury" to wystawa dotycząca sztuki narodowej. Jej organizatorem jest m.in. Instytut Dizajnu w Kielcach.

W Galerii Głównej przedstawiono 44 grafiki z działami, które powstały po 1918 roku. Kuratorami wystawy są: Ewa Solarz, Karol Szafraniec i Małgorzata Miśkowiec.

- Ewa Solarz zazwyczaj bierze na warsztat wystawy, które wiążą się z tematem polskich ilustracji i tym razem zaprosiła do współpracy 11 grafików, polskich ilustratorów młodego pokolenia którzy dopiero często wchodzą na rynek właśnie ilustrowania, grafiki. Ich prace można zobaczyć na co dzień w różnych magazynach przy okazji artykułów w codziennych gazetach, miesięcznikach, a tutaj od kuratorów dostali zadanie zilustrowania najważniejszych dzieł polskiej kultury - mówiła Joanna Kurkiewicz, producent wystaw w ID Kielce.

Ekspozycja została podzielona na 11 sekcji, a każda z nich przybliża jedną dziedzinę kultury (np. film, muzyka klasyczna, teatr). Jedenastu zaproszonych do projektu grafików zinterpretowało dzieła, które wcześniej zyskały międzynarodowy rozgłos.

- Są to dzieła z różnych dziedzin, zarówno z filmu jak i z teatru, z literatury, jazzu, ze wszystkich tych dziedzin, z których na arenie międzynarodowej polscy twórcy zyskali jakiś rozgłos. Są też mniej oczywiste kategorie, jak np. kultura popularna, gdzie mamy zilustrowane przez Basię Flores komiks Thorgala, ale też grę wideo - Wiedźmina - dodała Joanna Kurkiewicz.

Jak czytamy na stronie ID Kielce "wystawa ma podpowiadać na jakich artystów warto zwrócić uwagę i jakie polskie dzieła warto kojarzyć".

W październiku ukaże się także książka „Elementarz polskiej kultury”, która ma być uzupełnieniem ekspozycji.

Grafiki można oglądać do 18 października 2020r.

Partnerami przedsięwzięcia są: Wydawnictwo Wytwórnia, Targi Rzeczy Ładnych i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •