reklama

reklama

/>

reklama

/>

Zgłoś się zanim będzie za późno! W ŚCO trwają bezpłatne badania

Zgłoś się zanim będzie za późno! W ŚCO trwają bezpłatne badania

W poniedziałek 21 września rozpoczął się 8 Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Do piątku w ramach akcji, mieszkańcy będą korzystać z bezpłatnych badań przesiewowych. Zaplanowano też spotkania z licealistami by także młodych uczulić na właściwe zachowania profilaktyczne.

W dobie pandemii coraz mniej osób zgłasza się na badania w kierunku wykrywania nowotworów, nawet zauważając u siebie niepokojące objawy. Te dane przedstawił podczas konferencji prasowej prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

ŚCO już po raz ósmy zaprasza na bezpłatne badania w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W dniach 21 – 25 września z diagnostyki mogą korzystać mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, mazowieckiego i lubelskiego, którzy mają niepokojące objawy laryngologiczne i są w wieku od 40 do 65 lat.

Nowotwory głowy i szyi obejmują szereg chorób onkologicznych zlokalizowanych między innymi na języku, w nosie, uchu, krtani, tarczycy lub w gardle. Obecnie rozpoznaje się ok. 11 tysięcy zachorowań rocznie, w ciągu dekady ta liczba wzrosła o ok. 25 proc.

Najczęściej pacjenci zgłaszają się za późno - stwierdza doktor Sławomir Okła – kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO.

Badania przesiewowe w ramach tygodnia profilaktyki są przeznaczone dla osób, u których przez ponad 3 tygodnie wystąpił jeden z sześciu objawów niezwiązanych z infekcją górnych dróg oddechowych, takich jak:
• pieczenie języka,
• nie gojące się owrzodzenia oraz\lub czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
• ból gardła,
• przewlekła chrypka,
• guz na szyi,
• niedrożność lub krwawy wyciek z nosa,
• ból w trakcie oraz/lub problemy z połykaniem

- informuje dr Jacek Sadowski – kierownik Kliniki Radioterapii ŚCO, lek.med. Jakub Spałek z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO.

Z badań mogą również skorzystać osoby, które palą papierosy, nadużywają alkoholu, lub zagrożone są infekcją wirusem HPV

W ramach europejskiego tygodnia zaplanowano też akcje edukacyjne takie jak spotkanie dla uczniów I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach, natomiast w piątek w godzinach 8.00 – 13.00 prowadzony będzie dyżur telefoniczny specjalistów z zakresu:


• logopedii i psychoonkologii pod numerem tel. 41 36 74 652
• poradnictwa dietetycznego dla pacjentów po nowotworach w obrębie głowy i szyi pod numerem telefonu 41 36 74 032

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •