reklama

reklama

/>

Tegoroczna kwesta na kieleckich cmentarzach nie odbędzie się

Tegoroczna kwesta na kieleckich cmentarzach nie odbędzie się Tegoroczna kwesta na kieleckich cmentarzach nie odbędzie się

Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na kieleckich cmentarzach nie odbędzie się. Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego zdecydowało o odwołaniu zbiórki z powodu zagrożenia koronwirusem.

Stanisław Szrek, prezes stowarzyszenia, tłumaczy, że w trosce o zdrowie zarówno kwestujących jak i osób wrzucających datki do puszek, zarząd nie będzie zwracać się z prośbą do szkół i wolontariuszy o udział w wydarzeniu.

- W dorocznej kweście, którą organizujemy od 28 lat, uczestniczyło zawsze kilkaset osób. Oprócz młodzieży w kwestowaniu pomagały nam osoby dorosłe, wśródnich było wielu seniorów. To byłoby zbyt duże ryzyko. Dlatego z pełną świadomością i odpowiedzialnością zarząd Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej zbiórki - tłumaczy Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Stanisław Szrek dodaje, jeśli ktoś chce przyłączyć się do akcji ratowania zabytkowych nagrobków może to zrobić bez wychodzenia z domu.

- Jeżeli kielczanie uznają za właściwe nasze działania, to prosimy wesprzeć nas datkami wpłacając na konto stowarzyszenia, a my oczywiście przeznaczymy je na renowację zabytkowych pomników. Jak co roku liczymy na hojność mieszkańców – mówi Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Numer konta, na które można wpłacać datki dostępny jest na stronie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego wraz z setkami kwestujących, przeprowadziło do tej pory 27 zbiórek, m.in. na kompleksie cmentarzy przy ulicy Ściegiennego, na Białogonie, na Piaskach i na Cedzynie. Co roku dzięki hojności osób odwiedzających mogiły swoich bliskich na renowację zabytkowych nagrobków udawało się pozyskać kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kwotę, pochodzącą z kwest uzupełniała zawsze dotacja z Urzędu Miasta Kielce.

Dzięki zebranym pieniądzom udało się odrestaurować ponad 400 cennych i zabytkowych nagrobków, wykonanych z różnego rodzaju kamienia (marmur, granit, wapień lekki, piaskowiec) i żeliwa.

 

źródło: UM Kielce

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •