reklama

reklama

/>

Znamy Laureatów III edycji Międzynarodowego konkursu „Animatus”

Znamy Laureatów III edycji Międzynarodowego konkursu „Animatus” Znamy Laureatów III edycji Międzynarodowego konkursu „Animatus”

Znamy zwycięzców międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub formy teatralnej ANIMATUS, realizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.

Po przeprowadzeniu rozmów z sześcioma autorami kreacji wytypowanymi do finału, Jury konkursu w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Jakub Wróblewski, Marek Waszkiel, zdecydowało o nagrodzeniu następujących prac:

1. „Powłoki” Paulina Araszkiewicz
2. „Nierealna lalka” Łukasz Skwara
3. „Postlalka” Małgorzata Tarasewicz-Wosik

Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 1000 Euro, a także wezmą udział w rezydenturach artystycznych, podczas których zrealizują swoje nagrodzone projekty. Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zapewni rezydentom nieodpłatne noclegi i wyżywienie, a także pracownie i materiały niezbędne do realizacji projektu oraz pomoc wykwalifikowanych pracowników i konsultantów - scenografów, konstruktorów, aktorów i reżyserów. Następnie, zrealizowane koncepcje zostaną zaprezentowane publiczności w formie performatywnych pokazów (transmitowanych online) podczas uroczystego finału konkursu. Odbędzie się on w grudniu, a jego program obejmuje też dodatkowe wydarzenia, np. wykłady oraz warsztaty.

Ideą „Animatusa”, który odbył się w tym roku po raz trzeci, jest poszukiwanie rozwiązań plastycznych dla teatru, czerpiących z różnych dziedzin sztuki. Przedsięwzięcie ma na celu umożliwienie twórcom takich poszukiwań, w których tradycyjne środki artystycznego wyrazu mogą iść w parze z wykorzystaniem nowych technologii i nieoczywistych motywów czy materiałów, a tym samym - poszerzanie przestrzeni teatru lalek o oryginalne techniki i kreacje. W sumie na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 23 prace z Polski i z zagranicy, a jak mówi Marek Waszkiel z Jury, wybór zwycięskich projektów był trudny.
W gronie tegorocznych laureatów znaleźli się artyści związani z kierunkami plastycznymi.

Paulina Araszkiewicz studiuje na Wydziale Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dotychczas głównymi obszarami jej działań był kostium teatralny i filmowy, interesuje się szukaniem połączeń między różnymi dziedzinami sztuki. W 2019 roku jej dyplom licencjacki był jedną z prac, które reprezentowały Wydział Scenografii warszawskiej ASP na Quadriennale Scenografii w Pradze.

Małgorzata Tarasewicz-Wosik studiuje na kierunku Technologii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Białymstoku. Z zawodu rzemieślnik, artysta, wykonawca rekwizytów, kostiumów i lalek.

Łukasz Skwara absolwent Informatyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Grafiki Komputerowej na Politechnice Krakowskiej, autor instalacji interaktywnych i wizualnych.

„Animatus” jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Promocji Funduszy Kultury.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •