reklama

reklama

 

/>

reklama

 

/>

Kielce: taxi czy komunikacja miejska – co wybrać?

Kielce: taxi czy komunikacja miejska – co wybrać? Kielce: taxi czy komunikacja miejska – co wybrać?

Kielce nie są dużym miastem, ale i tak, by szybko dotrzeć z obrzeża do centrum, konieczny jest transport drogowy. Pytanie jednak, co lepiej wybrać: komunikację miejską czy taxi? Trudno tu dać jednoznaczną odpowiedź. Wpływ na wybór środka lokomocji ma chociażby to, do czego transport jest nam potrzebny i czy zależy nam na czasie. Zmiennych jest zaś więcej. Kiedy zatem wybrać autobus, a kiedy taxi będzie lepsze?

Kielce dla turysty i Kielce dla mieszkańca

Dla kogoś kto mieszka w Kielcach, najczęstszą potrzebą związaną z transportem jest konieczność dojazdu do pracy lub do szkoły i powrotu z tych miejsc. Przez cały tydzień Kielczanie podróżują z dzielnic mieszkalnych do swych zakładów pracy oraz ośrodków edukacji, by następnie wrócić do swych domów. To oczywiście nie jedyna motywacja do podróżowania po Kielcach dla mieszkańców. Powodów, by skorzystać z komunikacji miejskiej lub taxi, jest o wiele więcej.

Wymienić tu można chociażby zakupy. Choć na te większe zazwyczaj wybieramy się własnym samochodem, nie każda wizyta w galerii, markecie lub na targu tego wymaga. Dobrym powodem jest także chęć załatwienie wszelkiego rodzaju spraw urzędowych oraz umówione spotkania, np. wizyta u lekarza. Przyciągają nas również wydarzenia kulturalne, wydarzenia sportowe, spotkania ze znajomymi i różnego rodzaju aktywności oraz rozrywki – od spacerów, biegania, przez randki, wizyty w pubach, po dyskoteki i zabawy klubowe, itd. W większości z tych przypadków Kielczanin skorzysta z komunikacji miejskiej, chyba że jest ona akurat niedostępna lub mało dostępna, a podróżującemu zależy na czasie.

Zupełnie inną perspektywę niż mieszkańcy będą miały osoby przyjezdne, na przykład turyści. Dla osób, które tylko wizytują miasto i przebywają w nim tymczasowo, na początku najważniejsza będzie lokalizacja hotelu. W większości w Kielcach znajdują się hotele dwu, trzy i czterogwiazdkowe. Duża część z nich znajduje się w centrum, ale nie wszystkie. Sporo hoteli zbudowano na południu miasta, a znaleźć tego rodzaju ośrodki można też na północy, wschodzie i zachodzie, a także w obszarze metropolitarnym Kielc. Wysiadając na dworcu, trzeba więc do nich podjechać i tu najlepiej sprawdza się taxi.

Kiedy już turysta znajdzie się w swoim hotelu, raczej nie będzie siedział w zamknięciu i zechce zwiedzać miasto. W Kielcach jest kilka miejsc szczególnie wartych zobaczenia. Wiele z nich znajduje się w centrum, ale nie wszystkie. Aby dostać się na Karczówkę z Kadzielni trzeba przebyć ponad 5 km, co oznacza około 50 minut na piechotę. Tę samą trasę autem można przebyć w 10 minut. W takich przypadkach dla turysty nie znającego miasta taksówka będzie dużo bardziej komfortowym wyborem niż komunikacja miejska i to właśnie na taxi najczęściej stawiają turyści. Nie tylko zresztą oni. Dla biznesmena odwiedzającego Targi Kielce lub mającego spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami taksówka to również dogodny środek transportu.

Podróżowanie po Kielcach – taxi czy autobus?

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie są zalety i wady autobusów oraz taksówek. Zarówno usługi taxi, jak i komunikacja miejska, mają swoje mocne i słabe strony.

Wśród zalet autobusów można wymienić dość dobre skomunikowanie całego miasta, przy czym do bardziej odległych dzielnic i okolicznych miejscowości kursy są rzadsze. Autobusem nie wszędzie też dojedziemy – komunikacja miejska nie zapewni nam transportu pod same drzwi mieszkania czy hotelu.

Komunikacja miejska pozwala planować przejazdy z wyprzedzeniem dzięki swej regularności. Stały rozkład jazdy sprawia, że autobusy są przewidywalne, nawet w godzinach szczytu, dzięki kieleckim buspasom przejazdy raczej nie mają opóźnień lub są one nieznaczne. Przewidując bezpieczny zapas czasu, z pewnością zdążymy na umówione spotkanie czy odjeżdżający pociąg. Największą zaletą komunikacji jest jednak jej koszt. Choć wiele osób narzeka na ceny biletów, komunikacja autobusowa wciąż jest tańsza niż taksówki, zwłaszcza dzięki możliwości zakupu biletów miesięcznych. Właśnie dlatego rozwiązanie to jest chętnie wykorzystywane przez osoby pracujące i uczniów. Zarazem posiadanie biletu miesięcznego nie oznacza, że nie można lub nie warto korzystać z taksówki. Połączenie obu tych opcji sprawia, że podróżujący po Kielcach ma bardzo szerokie i komfortowe możliwości przemieszczania się po mieście.

W przypadku zalet taksówki wypada podkreślić, że jest ona szybsza niż autobus. Nie chodzi tu jednak tylko o to, że taxi omija korki i jedzie bezpośrednio do celu, ale także o brak przystanków po drodze. Do plusów należy też to, że nie trzeba czekać na taksówkę na przystanku. Kierowca podjedzie pod nasz dom lub pojawi się w wyznaczonym miejscu, także nocą, kiedy transport autobusowy jest sporadyczny i bardziej ograniczony.
Ważną zaletą taksówki jest komfort. W taksówce nie ma ścisku. Bagaże bez problemu można schować do bagażnika. Nie trzeba się aż tak spieszyć przy wsiadaniu i wysiadaniu, ani obawiać tego, że zapomnimy zabrać jakiejś walizki. Im więcej bagażu, tym bardziej taksówka staje się komfortowym wyborem. Nie można też zapominać o tym, że w czasie pandemii koronawirusa taksówka jest po prostu bezpieczniejszym środkiem lokomocji. Choć to mniejsza przestrzeń, taksówkami jeździ mniej ludzi niż autobusami. Są one też częściej dezynfekowane niż autobusy, a korporacje taksówkarskie wprowadziły dodatkowe zabezpieczenia i procedury zmniejszające ryzyko zakażenia.

Szybciej z Radio Taxi Alfa

Dobrym przykładem może być ALFA - Radio Taxi Kielce, jedna z najstarszych korporacji w mieście, która dbając o bezpieczeństwo klientów wprowadziła adekwatne do sytuacji środki ostrożności. Stąd w samochodach Radio Taxi ALFA pojawiły się plastikowe przesłony oddzielające kierowców od pasażerów, a każda taksówka jest poddawana dezynfekcji po każdym kursie. Zaletą w tym kontekście jest też możliwość przeprowadzania transakcji bezgotówkowych przy pomocy terminala płatniczego, choć akurat to udogodnienie jest cenne także dlatego, że coraz rzadziej płacimy pieniędzmi fizycznie.

Radio Taxi ALFA dysponuje ponad 60 taksówkami, dzięki czemu klienci mogą liczyć na transport o każdej porze dnia i nocy. Auta te mają regularne przeglądy, aby zagwarantować podróżującym wysoki komfort obsługi i stuprocentową sprawność techniczną pojazdów. Prowadzone są zaś przez doświadczonych kierowców, doskonale znających Kielce. Dzięki Radio Taxi ALFA można szybko, bezpiecznie i tanio dotrzeć w każdy rejon miasta.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych