Pulsoksymetr i aplikacja PulsoCare za darmo dla pacjentów zakażonych wirusem C0VID-19

Pulsoksymetr i aplikacja PulsoCare za darmo dla pacjentów zakażonych wirusem C0VID-19 Pulsoksymetr i aplikacja PulsoCare za darmo dla pacjentów zakażonych wirusem C0VID-19

W całej Polsce, także w województwie świętokrzyskim, ruszył już program DOM – Domowej Opieki Medycznej dla osób zakażonych Covid-19.

Do tej pory program był realizowany w formie pilotażu w województwie małopolskim i korzystali z niego wyłącznie pacjenci powyżej 55 roku życia oraz osoby z przewlekłymi chorobami z grup podwyższonego ryzyka. Obecnie DOM ma objąć wszystkich zakażonych, którzy wyrażą na to zgodę. DOM pozwala zmniejszyć zagrożenie zbyt późnego dostrzeżenia, że stan zdrowia się pacjenta się pogarsza. Dzięki temu chory, będzie mógł szybko trafić do szpitala i wcześnie mieć podjęte leczenie specjalistyczne. To realne narzędzie walki z dużą liczbą zgonów, które obserwujemy w ostatnim czasie.

Dla kogo jest Domowa Opieka Medyczna?
DOM dedykowany jest pacjentom z COVID-19, którzy wyrażą na to zgodę. Osoby, które ukończyły 55 lat są włączane do programu automatycznie. Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pacjentowi zostanie dostarczony pulsoksymetr przez pracownika Poczty Polskiej (chory nie będzie go odbierał z placówki pocztowej, urządzenia są wysyłane z centralnego magazynu).
Natomiast chorzy poniżej 55 roku życia, aby zostać objęci DOM, mogą skorzystać z dwóch ścieżek:
• wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia
lub
• kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM. W województwie świętokrzyskim do 1 grudnia o dostęp do aplikacji wystąpiło i otrzymało hasło z Ministerstwa Zdrowia 299 lekarzy z 60 poradni POZ.

Jak to działa?
Program polega na monitorowaniu - dzięki specjalnej aplikacji PulsoCare odczytującej wyniki z dostarczanych pacjentom za darmo pulsoksymetów – zawartości tlenu we krwi u pacjenta (tzw. saturacja) oraz tętna, temperatury i objawów chorobowych. Częstotliwość pomiaru określi lekarz. W celu zalogowania się do aplikacji PulsoCare należy podać swój numer telefonu oraz indywidualne hasło otrzymane w SMS. Logowanie do serwisu www jest identyczne i działa ten sam login i hasło (slajd z załącznika).
Pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej będą zdalnie w sposób ciągły monitorowani przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia. Uwaga! Aplikacja nie przekazuje żadnych informacji Pacjentowi. To konsultanci i lekarze w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe. W sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy grupy pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne. System nadzorowany w Centrum Kontaktu działa przez całą dobę, stanowiąc wsparcie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

WAŻNE DLA PACJENTÓW

Jak wykonywać pomiary:
• pomiary wykonuje się po kilku minutach odpoczynku
• przed wykonaniem pomiarów należy umyć ręce
• pomiary wykonuje się w pozycji siedzącej
• podczas korzystania z pulsoksymetru, nie można mieć pomalowanych paznokci

Gdzie szukać pomocy
Infolinie
• Infolinia Techniczna: 790 544 988
(dotyczy problemów z instalacją lub działaniem aplikacji PulsoCare)
• Infolinia Domowej Opieki Medycznej: 22 735 39 40
Infolinia do zdalnego monitorowania pacjentów z COVID-19 w ramach programu Domowa Opieka Medyczna.
• Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 190 590

źródło: NFZ 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •