Sprawdź najbliższe wydarzenia w Instytucie Dizajnu

Sprawdź najbliższe wydarzenia w Instytucie Dizajnu Sprawdź najbliższe wydarzenia w Instytucie Dizajnu

Wystawa "Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka"

W dn. 19.01 w Przestrzeni Instytutu Dizajnu w Kielcach planowane jest otwarcie nowej ekspozycji pt. ”Przedmioty Domowe. Rzeczy w życiu człowieka”, która powstaje we współpracy z Aleksandrą Koperdą z Hygge Blog.

Czym jest przedmiot w codziennym świecie człowieka? W jaki sposób nadajemy mu wartość, dzięki której żyje? Co sprawia, że przy nim trwamy, i że mimo utraty waloru wszelkiej przydatności staje się materialnym korelatem nas samych, martwą tkanką naszego życia? Kim wreszcie jest jego właściciel, sam określający się przez akt posiadania, jedna z wielu osób będących częścią jego własnej, długiej historii?

Wystawa ”Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka” prezentuje przedmioty codziennego użytku wybrane przez 15 bohaterów książki ”Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”. To 35 eksponatów na co dzień funkcjonujących we własnym domowym kontekście, mających zarówno subiektywną, jak i obiektywną wartość. Część z nich to ikony dizajnu – przedmioty symbolizujące chwilę swego powstania. Część z nich jest ważna jedynie dla użytkowników. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez właścicieli i przez historyków dizajnu, których perspektywy łączy wystawa.

Ekspozycja będzie czynna do 11 kwietnia 2021 r. Z autorką książki i kuratorką wystawy Aleksandrą Koperdą będzie można spotkać się w dn. 19.01.21 o godz. 13:00.

Sukces petycji "Uratujmy mozaikę w Sędziszowie!"

Instytut Dizajnu w Kielcach przeprowadził skuteczną interwencję dot. jednej z niewielu mozaik zewnętrznych znajdujących się w woj. świętokrzyskim.. W chwili zakończenia akcji - poprzez ogłoszenie osiągnięcia celu - pod petycją podpisało się blisko 1800 osób. Koordynatorem działań z ramienia Instytutu była Dominika Janicka.

Budynek Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie - na którym znajduje się obiekt - przechodzi gruntowną modernizację, a projekt nowej elewacji nie uwzględniał zachowania mozaiki. Celem naszych działań było zwrócenie uwagi na problem oraz podjęcie działań zmierzających do jej zachowania.

Mozaika została wykonana w 1966 roku przez warszawskiego artystę Jana Karczewskiego, który m.in. brał udział w malowaniu plafonu Gabinetu Marmurowego w Zamku Królewskim. Jan Karczewski w latach 70. prowadził Pracownię Problemów Malarstwa w Architekturze na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jego obrazy znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych i państwowych zarówno w Polsce (m.in. W Muzeum Narodowym w Warszawie) i za granicą: w Szwecji, Belgii, Finlandii, Szwajcarii, Holandii (m.in. w Stedelijk Museum w Amsterdamie), a także w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Mozaika znajdująca się na budynku Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie posiada wysokie walory artystyczne, a także wpisała się na stałe w krajobraz miasta. Umieszczenie dzieła artystycznego na fryzie budynku od razu podpowiada kulturalną funkcję budynku, a także przypomina o kolejarskiej historii miasta – mozaika została ufundowana ze składek pracowników kolei.

Szybka interwencja mieszkańców, mediów oraz instytucji wspierających akcję sprawiła, że Burmistrz Sędziszowa Pan Wacław Szarek - do którego kierowana była petycja - zadecydował o zmianie koncepcji odnowienia budynku z uwzględnieniem mozaiki. W tym tygodniu odbędą się rozmowy Urzędu Miejskiego w Sędziszowie z Konserwatorem Zabytków.

Zdworzec trafi na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Zgodnie z zapowiedziami - rzeźbę, która powstała w Instytucie Dizajnu - będzie można licytować na Facebooku sztabu WOŚP przy redakcji "Echa Dnia".

Pomysł zaprojektowania kosmity Zdworca, który będzie jednym z obiektów kojarzących się z Centrum Komunikacyjnym, powstał w czasie planowania wydarzeń tow. otwarciu dawnego Dworca PKS w Kielcach.

Zdworzec mierzy 50 cm i został wyrzeźbiony z gliny - po czym wypalony w piecu plenerowym na Wzgórzu Zamkowym. Jego kolory zawdzięczamy szkliwom z dużą zawartością miedzi oraz specyficznemu wypałowi - w atmosferze redukcyjnej, gdzie płomienie otaczały rzeźbę "malując" jej powierzchnię. Autorem rzeźby jest Michał Podleśny.

 

 

źródło: Instytut Dizajnu

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •