reklama

reklama

/>

Uwaga! Odwilż i nocne przymrozki

Uwaga! Odwilż i nocne przymrozki Uwaga! Odwilż i nocne przymrozki

Aura pogodowa w ostatnich dniach sprawia, że warunki na drogach zmieniają się z godziny na godzinę. Woda z topniejącego śniegu spływa bądź tworzy rozlewiska na nawierzchniach drogowych. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę. Kierowanie się zdrowym rozsądkiem powinno nam towarzyszyć również w przypadku chęci wejścia na zamarznięty zbiornik wodny.

Zmiany temperatur, ujemne w nocy i dodatnie w ciągu dnia, powodują powstawanie rozlewisk na drogach. Przejeżdżając przez nie, możemy spodziewać się, że tor jazdy naszego pojazdu ulegnie zmianie, jak również możemy stracić przyczepność. W takim przypadku może również dojść do ochlapania lodowatą wodą przechodniów. Pojawiająca się w ciągu dnia woda pośniegowa w nocy zamarza powodując pojawianie się oblodzenia na nawierzchni drogi. Może to utrudniać ruch i wydłużać drogę hamowania. Ważnym elementem również podczas korzystania z pojazdu, szczególnie ciężarowego jest sprawdzenie przed rozpoczęciem podróży czy na dachu lub skrzyni ładunkowej nie znajdują się tafle lodowe, które mogłyby w trakcie jazdy spaść na inny pojazd lub pieszego.

Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności podczas korzystania z infrastruktury drogowej i dostosowywanie prędkości jazdy do panujących warunków drogowych.

Zmienne warunki pogodowe negatywnie wpływają również na lód powstający w ostatnich dniach na stawach, jeziorach czy rzekach, również tzw. łachy w rejonach rzek pozornie zamarznięte niosą za sobą olbrzymie niebezpieczeństwo. Lód staje się kruchy, a jego grubość jest zmienna i trudna do określenia. Wejście na taki akwen może skończyć się tragicznie. Osłabiony lód pod ciężarem naszego ciała załamie się i w ułamku sekundy znajdziemy się w wodzie. Zimna woda wzmaga potężny wydatek energetyczny i powoduje osłabienie co jeszcze bardziej utrudnia wydostanie się spod lodu.

Lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się nieszczęściem. Jeśli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód w pierwszej kolejności wykonaj połączenie na numer alarmowy 112. Służby ratownicze wyposażone w specjalistyczny sprzęt mają większe szanse na uratowanie czyjegoś życia.

 

Źródło: KPP w Opatowie

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •