reklama

reklama

/>

Nasze miasto przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka”

Nasze miasto przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka” Nasze miasto przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka”

Miasto Kielce przyłącza się do ogólnopolskiej akcji „Różowa skrzyneczka”, której celem jest zapewnienie kobietom równego dostępu do środków higienicznych i pomoc w walce z ubóstwem menstruacyjnym. Akcję w Kielcach zainicjował miejski radny Michał Braun, a władze Kielc oraz dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie przychyliły się do tej propozycji.

- Myślę, że to jest bardzo potrzebna akcja, ponieważ wielu kobiet nie stać na zakup odpowiednich materiałów higienicznych. To są jednak spore wydatki. W Kielcach skrzyneczki będą umieszczone w czterech punktach, do których przychodzą osoby, które mają najtrudniejszą sytuację finansową. Trzeba pamiętać, że wśród osób bezdomnych są również kobiety - podkreśla Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

„Różowe skrzyneczki” stanęły w czterech placówkach prowadzonych przez MOPR - w ogrzewalni dla bezdomnych i Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym przy ul. Żniwnej, Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz w siedzibie Działu ds. Bezdomności przy ulicy Mielczarskiego.

- Fundacja Dominiki Kulczyk przeprowadziła pierwsze ogólnopolskie badania tego problemu i okazuje się, że nawet 5% kobiet nie ma środków na regularne korzystanie z środków higienicznych. Dlatego nasza akcję rozpoczynamy od miejsc, gdzie przychodzą osoby ubogie czy bezdomne. Kolejnym naszym krokiem będzie realizacja tej akcji w szkołach - mówi Michał Braun, radny Rady Miasta Kielce.

- W wielu miastach w Polsce już pojawiły się te różowe skrzyneczki. Tak naprawdę wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Polsce nadal istnieje tego rodzaju wykluczenie. Dlatego bardzo się cieszę, że w Kielcach też pojawiają się różowe skrzyneczki, bo gdy rozmawiam z radnymi z innych miast, to słyszę, że cieszą się tam popularnością. Dla niektórych osób jest to jedyny sposób na zabezpieczenie się w środki higieniczne w tych trudnych dla kobiet dniach - podkreśla kielecka radna Anna Kibortt.

„Różowa skrzyneczka” to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym. Badania pokazują, że ok. 5 proc. Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 tysięcy osób.

 

źródło: Rzecznik Prasowy Prezydenta

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •