reklama

reklama

/>

Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej i Świętokrzyskie Smaki

Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej i Świętokrzyskie Smaki Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej i Świętokrzyskie Smaki

18 kwietnia odbędzie się Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej. W tym roku po raz pierwszy w tym święcie udział weźmie Polska i organizacje turystyczne z naszego kraju, które będą promować lokalne i regionalne przysmaki. Świętokrzyskie dawne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie znalazły się w Przewodniku Kulinarno-Turystycznym Świętokrzyskie Smaki.

Światowy Dzień Turystyki Kulinarnej (World Food Travel Day) to międzynarodowe święto odbywające się co roku 18 kwietnia, którego celem jest promocja lokalnych i regionalnych tradycji kulinarnych. Zwyczaj ten zainicjowała World Food Travel Association w 2019 roku.

Kulinarna promocja

Tegoroczna edycja będzie wyjątkową ze względu na trwającą na świecie pandemię, ale także dlatego, że do świętowania po raz pierwszy przyłącza się Polska. Do udziału w uroczystszości zostały zaproszone organizacje turystyczne z wielu miejsce w Polsce, które przygotowują liczne programy promująca kuchnię ich okolic. Wydarzenia podczas WFTD można śledzić odwiedzając profil World Food Travel Association na Facebooku

Świętokrzyskie Smaki

Z tej okazji warto przypomnieć sobie smaki świętokrzyskiej kuchni, która wywodzi się z tradycji wiejskiej. Zapracowane gospodynie nie miały niegdyś zbyt wiele czasu na wymyślanie oryginalnych potraw, a i dostępność produktów była ograniczona. Tradycyjne receptury kuchni świętokrzyskiej powstały dzięki talentom kucharskim naszych babć i prababć, na bazie tego, co było „pod ręką”. Jałowa w większości ziemia Kielecczyzny rodziła ziemniaki, kapustę i rośliny strączkowe oraz zboża na mąkę i kasze, a rozległe lasy dostarczały w obfitości grzybów i owoców leśnych. W niektórych częściach regionu ukształtowała się tradycja hodowli ryb, drobiu, trzody chlewnej czy kóz, były też miejsca specjalizujące się w uprawie gryki i roślin oleistych. Ziemia sandomierska, dolina Wisły i słoneczne Ponidzie obfitowały w sady owocowe. Z tej różnorodności wyrosło bogactwo produktów tradycyjnych regionu. A jakie to potrawy i produkty? Więcej szczegółów na temat świętokrzyskiej kuchni, „lokalnych perełek”, czy szlaku Świętokrzyska Kuźnia Smaków znajdziecie w Przewodniku Kulinarno-Turystycznym Świętokrzyskie Smaki – do pobrania (pdf).

Oraz aplikacją do ściągnięcia:

Kiermasz produktów lokalnych

Od kilku lat wśród turystów jest duże zainteresowanie tradycyjną, zdrową żywnością. Nie brakuje smakoszy, którzy w poszukiwaniu lokalnych produktów, czy wyjątkowych potraw są gotowi przemierzyć nieraz setki kilometrów. A lokalne produkty i potrawy poznać można podczas różnorodnych kulinarnych wydarzeń. Jednym z nich jest Świętokrzyski Festiwal Smaków. To największy w regionie kiermasz potraw i produktów regionalnych. 22 i 23 maja 2021 roku do Parku Etnograficznego w Tokarni zawitają producenci, restauratorzy, gospodarstwa agroturystyczne oraz Koła Gospodyń Wiejskich, członkowie Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie z wytwarzanymi tradycyjnie przysmakami. W czasie festiwalu odbędą się konkursy kulinarne, na najpiękniej ustrojone regionalne stoisko oraz wypiek podpłomyków. Na scenie zaprezentują się artyści z ludowych zespołów.

Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Echo Dnia zapraszają na liczne degustacje świeżo przygotowanych potraw.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •