reklama

reklama

/>

reklama

/>

Kolejni ochotnicy podjęli wyzwanie

Kolejni ochotnicy podjęli wyzwanie Kolejni ochotnicy podjęli wyzwanie

Blisko 90 ochotników z całego województwa świętokrzyskiego wstąpiło w szeregi 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sobotę 12 czerwca o godzinie 8:00 przekroczyli bramę kieleckiej Bukówki stając się Żołnierzami Wojska Polskiego i rozpoczynając szkolenie podstawowe.

Dzień wcielenia upłynie nie tylko pod znakiem formalności ewidencyjnych ale również sprawdzenia sprawności na teście sprawności fizycznej. Ochotnicy zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze - po raz pierwszy założą mundur Żołnierza Wojska Polskiego. Wśród nich jest znaczna ilość kobiet – stanowią blisko 30 % ochotników. Powołaniem do służby w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczynają szkolenie podstawowe (16-dniowe).

Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą przeznaczyć 16 dni jednym ciągiem, w tym samym dniu rozpoczyna się szkolenie podstawowe w trybie sobotnio-niedzielnym tzw. weekendowym. Odbywa się ono w dwa weekendy w miesiącu i zakończy się przysięgą w miesiącu wrześniu. Wśród ochotników jest między innymi: lekarz, politolog, kierowca autobusu, ratownik wodny, ekonomista, producent muzyczny, księgowa, kucharz, są nauczyciele i studenci.

Na dalszą część „szesnastki”, ochotnicy przejadą do Sandomierza oraz Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra z 10. ŚBOT wyszkoli ich z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii.

Najważniejsze jednak jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i eksploatacji broni oraz bezpieczne i efektywne posługiwania się karabinkiem MSMB „GROT” . Nowo powołani żołnierze, po zajęciach teoretycznych już trzeciego dnia ,,szesnastki” udają się na pierwsze zajęcia ze szkolenia strzeleckiego. Podsumowaniem całości będzie „pętla taktyczna”, podczas której terytorialsi sprawdzą swoje umiejętności w praktyce.

Zwieńczeniem trudu i wysiłku włożonego w wyszkolenie będzie uroczysta przysięga wojskowa w Kielcach dnia 27 czerwca 2021 r.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „Terytorialsami”. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Źródło: 10. Świętokrzyska Brygad Obrony Terytorialnej

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •