reklama

reklama

/>

3 mln Polaków zainstalowało aplikację mObywatel w telefonach

3 mln Polaków zainstalowało aplikację mObywatel w telefonach 3 mln Polaków zainstalowało aplikację mObywatel w telefonach PAP

Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID – poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów we wtorkowym komunikacie.

Jak poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, 3 mln 152 tys. 412 Polaków w swoich telefonach zainstalowało mObywatela.

„mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty – dzięki niej w kilka kliknięć można mieć szybki dostęp do swoich najważniejszych dokumentów, w tym danych i zdjęcia z dowodu osobistego. Nasza aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna, przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Przygotowuje ją zespół NASK” – napisano.

Jak podkreślono, w mObywatelu można znaleźć przede wszystkim dane, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości - dane o imieniu lub imionach, nazwisku, numerze PESEL, dacie urodzenia, numerze dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.

„Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajecie go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do Was i Waszego telefonu” – napisano w komunikacie.

Jak wskazano, z mObywatela można skorzystać w hotelach podczas zameldowania, w pociągach podczas kontroli biletów, w wypożyczalniach sprzętu sportowego, na poczcie, aby odebrać list polecony lub paczkę, a także np. podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w sklepach czy w przychodniach.

„mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystacie też, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny” – napisano w informacji prasowej.

Wkrótce aplikacja mObywatel ma zostać poszerzona o kolejną funkcję.

„W naszej aplikacji można też znaleźć krajowe zaświadczenie o zaszczepieniu. Pobrało je już niemal 835 tysięcy osób. Wkrótce w mObywatelu dostępny będzie też Unijny Certyfikat COVID, który ułatwi podróżowanie po Unii Europejskiej” – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz, cytowany w informacji.

(PAP)

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •