reklama

reklama

/>

reklama

/>

Ryszard Biskup i jego najnowsza publikacja - „Ze sztambucha i raptularza, czyli ocalić od zapomnienia. Kielce 1950-2000”

Ryszard Biskup i jego najnowsza publikacja - „Ze sztambucha i raptularza, czyli ocalić od zapomnienia. Kielce 1950-2000” Ryszard Biskup i jego najnowsza publikacja - „Ze sztambucha i raptularza, czyli ocalić od zapomnienia. Kielce 1950-2000”

Trwa już przedsprzedaż książki autorstwa Ryszarda Biskupa „Ze sztambucha i raptularza, czyli ocalić od zapomnienia. Kielce 1950-2000”. Oficjalna premiera już 3 sierpnia. Telewizja Świętokrzyska objęła publikację swoim patronatem.

Książka to literacka opowieść, gawęda o Kielcach sprzed lat. To autorskie, nie mające precedensu wśród podobnych wydawnictw wspomnienie miasta z lat 1950-2000, anegdota, a zarazem kapitalny opis przeszłości, historii i obyczajów, wzbogacony bogatym materiałem zdjęciowym, napisany ze swadą językiem gawędziarza, lekkim i przyjemnym w odbiorze, z dużą dozą humoru.

Autor, Ryszard Biskup, to kielczanin, dziennikarz, fotoreporter, podróżnik, regionalista i historyk. Przez ponad ćwierć wieku związany z dziennikiem „Słowo Ludu”. Laureat kilkudziesięciu dziennikarskich konkursów. Autor licznych artykułów naukowych i cenionych książek.

O książce
Grzegorz Maciągowski, dyrektor Muzeum Historii Kielc: „Czytanie opowieści Ryszarda Biskupa nigdy nie jest nudne, ani męczące. Autor to świetny obserwator i znakomity gawędziarz, potrafiący wysnuć celną sentencję z najzwyklejszych doświadczeń. Rzadki to talent. Tym bardziej cieszy mnie, że wykorzystany został do opisu zdarzeń, które w ogromnej części odbyły się z jego udziałem. To osobista kronika, ale też cenny zapis historii kieleckiej bohemy, której Ryszard jest barwnym reprezentantem. Lektura godna polecenia”.

Jarosław Machnicki, historyk, regionalista, były dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach: „Publikacja Ryszarda Biskupa, która właśnie trafia w Państwa ręce, to zbiór wspomnień związanych z Kielcami w drugiej połowie XX wieku. Bogaty, barwny język i chronologiczne ułożenie treści prowadzi czytelnika od wydarzenia – do wydarzenia, od miejsca – do miejsca. Autor jest uczestnikiem i obserwatorem wielu ciekawych zdarzeń – odwiedza utrwalone w pamięci miasta miejsca i ukazuje wiele znanych wówczas postaci. Ważną częścią publikacji są dobrze dobrane ilustracje z tamtych czasów. Książkę przeczytałem „od deski do deski”, jednym tchem – i jedyne co mam do dodania, to gratulacje dla Autora”.

Adam Massalski, historyk, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, były rektor Akademii Świętokrzyskiej, senator VI i VII kadencji, były przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego: „Pół wieku temu znany Kielczanin, piszący pod pseudonimem Jerzy Jerzmanowski, opublikował znakomitą książkę „W starych Kielcach”. Kielczanie z wypiekami na twarzy czytali opowieść o „ludziach, murach, obyczajach”, odnoszącą się głównie do okresu międzywojennego. Dziś do naszych rąk trafia podobna książka, napisana potoczystym językiem, wzbogacona o fotografie, niekiedy bezcennej wartości. Chwała autorowi Ryszardowi Biskupowi – Kielczaninowi z Krakowskiej Rogatki, że zgromadził tak wiele informacji o powojennych Kielcach. Należy życzyć Autorowi, ale także i czytelnikom, aby książka doczekała się drugiego wydania, wzbogaconego o kolejne ciekawe wątki. Życzę powodzenia Autorowi, a czytelnikom ciekawej lektury”.


Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego: „Z wielką przyjemnością objąłem patronat honorowy nad wydaniem książki Ryszarda Biskupa „Ze sztambucha i raptularza, czyli ocalić od zapomnienia. Kielce 1950-2000”. Dziedzictwo, które ta praca dokumentuje, jest świadectwem tego, jak wiele ciekawych rzeczy wydarzyło się w stolicy naszego regionu w drugiej połowie XX wieku. Tę pasjonującą opowieść o przeszłości, obyczajach i losach wybranych postaci czytamy z zapartym tchem. Publikacje rejestrujące i omawiające dawne dzieje są pozycjami bardzo ważnymi i potrzebnymi. Pomagają rdzennym mieszkańcom w utrzymaniu tożsamości regionalnej, a przybyszom ułatwiają poznanie i zrozumienie historii miejsca, które odwiedzili. Zachęcam, by do tej książki sięgnęli mieszkańcy nie tylko naszego regionu. Wierzę, że zainteresuje ona czytelników w całym kraju”.

Bogdan Wenta, Prezydent Kielc: „Książka, która trzymają Państwo w swoich dłoniach, to ciekawa charakterystyka Kielc z perspektyw minionych lat, będąca osobistym spojrzeniem autora na nasze miasto i tworzących go ludzi. Czytając o Kielcach widzianych oczami kielczanina, Ryszarda Biskupa – dziennikarza, przewodnika i podróżnika – natrafimy na autorskie treści, których nie sposób znaleźć w historycznych pracach naukowych. Jestem przekonany, że powstała publikacja będzie doskonałą pozycją na rynku księgarsko-wydawniczym oraz promocją dla Kielc, a czytelnikom dostarczy wielu wrażeń. Składam serdeczne gratulacje dla Autora oraz Wydawnictwa. Zachęcam do lektury”.

Krzysztof Słoń, Senator RP: „Dziękuję Autorowi tego okraszonego unikalnymi fotografiami pamiętnika za zbudowanie z mistrzowską swadą wyjątkowego „wehikułu czasu”, który może przenieść czytelnika w świat już nieistniejący, wydawałoby się, dla wielu, prehistoryczny. To lektura obowiązkowa dla kielczan, którzy chcą poczuć Kielce, jakich nie znali, dla gości, którzy są tu przejazdem, a już koniecznie dla tych, co chcą tu osiąść, wrosnąć w ten klimat,w poprzednie pokolenia, w nasze małe uliczki i wielkie wydarzenia. Nie będzie to trudne…”.

 

Tytuł: „Ze sztambucha i raptularza, czyli ocalić od zapomnienia. Kielce 1950-2000” Ryszard Biskup
Wydawca: A Press Agnieszka Rogalska
Współwydawca: Kieleccy Przedsiębiorcy – Edukacja i Rozwój

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •