reklama

/>

Terytorialsi szkolą się z rodzajów broni

Terytorialsi szkolą się z rodzajów broni Terytorialsi szkolą się z rodzajów broni

Żołnierze z brygad Wojsk Obrony Terytorialnej realizują szkolenie dla instruktorów. Specjalistyczny kurs odbywa się na terenie świętoszowskiego poligonu. Szkolenie zorganizowała 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej przy współpracy z Centrum Szkolenia WOT.

Szkolenie instruktorów UKM-200, LMP 2017 oraz RPG-7 ma miejsce na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań. Uczestniczy w nim ponad 120 żołnierzy z jedenastu brygad Wojsk Obrony Terytorialnej (5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,16) w okresie 13-17 września 2021r. Kurs przygotuje i wyłoni ponad 80 instruktorów z trzech rodzajów broni wsparcia jakimi są lekki moździerz piechoty LMP 2017, ręczny granatnik przeciw pancerny RPG-7 oraz uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000. Szkolenie instruktorskie przygotowane zostało przez 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej przy wsparciu Centrum Szkolenia WOT.

Przyszli instruktorzy przechodzą 5 dniowy bardzo intensywny i szczegółowy trening pod okiem specjalistów z Centrum Szkolenia WOT i instruktorów z 10 ŚBOT. Przed przystąpieniem do kursu w swoich macierzystych brygadach żołnierze przygotowywali się teoretycznie w formie e-learningowej (moduł niestacjonarny), a przed rozpoczęciem części praktycznej ich wiedza została zweryfikowana testami kontrolnymi.

Podczas kursu dla instruktorów Terytorialsi szkolą się z metodyki, budowy i eksploatacji sprzętu wojskowego oraz szkolenia strzeleckiego. Uczą się występowania w roli instruktora w punkcie nauczania, w tym praktycznej realizacji zagadnień szkoleniowych związanych z posługiwaniem się i obsługą UKM-200, LMP 2017oraz RPG-7. Szkolenie zakończy egzamin teoretyczny połączony z praktycznym, który zostanie przeprowadzony przez instruktorów z CS WOT na świętoszowskim poligonie. Tak przygotowani instruktorzy będą mogli samodzielnie realizować zagadnienia szkoleniowe z obsługi UKM-200, LMP 2017oraz RPG-7 po powrocie do swoich macierzystych brygad.

 - Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są bardzo zaangażowani w tego typu szkolenia; szkolenia, które później pozwolą im przekazywać wiedzę swoim kolegą w brygadach  – podkreślił dowódca 10 ŚBOT płk Piotr HAŁYS podczas wizyty na poligonowym szkoleniu w Świętoszowie.

Lekki moździerz piechoty LMP-2017 odznacza się dalekim zasięgiem i dużym rażeniem – pociski odłamkowe używane do LMP-2017, po wybuchu rozpadają się na 1500 kawałków. Szczególną zaletą tej broni jest lekkość i mobilność, co jest niezwykle istotne w przypadku lekkiej piechoty. Użycie moździerza LMP 2017 zapewnia skuteczne wsparcie walczących pododdziałów przy widzialności optycznej w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w dzień jak i w nocy UKM-2000 to uniwersalny karabin maszynowy. To zespołowa broń samopowtarzalna przeznaczona do niszczenia siły żywej, środków ogniowych i sprzętu technicznego.

Ręczny granatnik przeciwpancerny przeznaczony jest do niszczenia celów opancerzonych oraz do niszczenia siły żywej przeciwnika. Dzięki swej lekkiej konstrukcji i dużej sile rażenia doskonale sprawdza się w pododdziałach lekkiej piechoty.

Sekcja lekkiej piechoty zwana „Wspaniałą Dwunastką” jest podstawowym elementem bojowym Wojsk Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu Terytorialsów, z których każdy specjalizuje się określonymi kompetencjami czyniąc sekcję kompleksową. „Wspaniała Dwunastka” jest strukturą optymalną z punktu widzenia ciągłości procesu szkolenia, jest w niej bowiem miejsce na bardzo doświadczonych żołnierzy w swojej specjalności, jak i na tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Sekcje łączą się w plutony, te zaś wchodzą w skład kompanii.

 

źródło: kpt. Marcin KOWAL

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •