Logo
Wydrukuj tę stronę

Dzisiaj w Tokarni odbędzie się Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

Dzisiaj w Tokarni odbędzie się Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny Dzisiaj w Tokarni odbędzie się Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny

W imieniu organizatorów zapraszamy dziś (w godz. 11.00-18.00) do Parku Etnograficznego w Tokarni na "16. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny" oraz Smaki Jesieni".

Wydarzenie zainauguruje msza święta w Kościele z Rogowa o godz. 11.00. Następnie goście przeniosą się w czasy minionej wsi kieleckiej i zobaczą jakie czynności wykonywali jej ówcześni mieszkańcy w okresie jesienno-zimowym. Na polach zapłoną ogniska, w których będą piekły się ziemniaki. W chałupie ze Złotnik KGW Zagórzanki będą wypiekać podpłomyki i częstować nimi turystów.

W Zagrodzie ze Ślęzan o godz. 13.00 odbędą się pokazy: darcia pierza, przędzenia na przęślicy w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki, a o godz.14.00 zaplanowano pokaz kiszenia kapusty w beczce wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Występy. Ponadto odbędą się warsztaty z wykonywania jesiennych bukietów realizowane przez KGW Bebelno.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięte zostaną konkursy: kulinarny pod hasłem „Warzywne wariacje” oraz "Świętokrzyskie Igłą malowane" konkurs rękodzielniczy im. Joanny Wrońskiej.

Na scenie wystąpią: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Zespół Domaszowianie, Koło Gospodyń Wiejskich Kowalanki, Kapela Świętokrzyska, Koło Gospodyń Wiejskich Ignacowianki, Trio w repertuarze ludowym, Wojtek Misiowiec, Zespół Pieśni i Tańca Ustronie. O godz. 17.00 zagra Zespół DAJ TO GŁOŚNIEJ.

W wydarzeniu zapowiedziało udział ponad stu wystawców z regionalnymi potrawami, produktami lokalnymi oraz rękodziełem. Zostanie także utworzona specjalna AGROSTREFA dla najmłodszych, w której będą mogły skorzystać z wielu atrakcji:

Teatr Wagabunda: „Stara Zagroda – czyli jak żyli i bawili się nasi przodkowie” – przygotuje gry i zabawy rodzinne prowadzone na kilku stanowiskach: pralnia, wychodek, waga, podkowiarnia, kręgielnia, huśtawka, wygibasy, trenażer, strzelanie z procy, moja-twoja, walka na worki, konik bujany, monidło, klepoki małe, klepoki duże, kładka, dziad i baba, rzut kółeczkami i dziobiące ptaszki oraz "Port magiczny" - unikatowy plac zabaw łączący w sobie elementy teatru ulicznego, cyrku oraz gier podwórkowych.

Robie Sobie Dizajn „EKO WIOSKA” gry i warsztaty dla najmłodszych – to przestrzenna zabawa pobudzająca kreatywność dzieci. EKO WIOSKA to zestaw pięciu drewnianych domków, w których dzieci mają możliwość skorzystania z twórczych zabaw, mogą odkrywać najrozmaitsze zadania znajdujące na ściankach domków takich jak: domek Puk Puk Tu Las, domek Młynarz, domek U Pszczelarza, domek Vege Jadło, domek Cukiernia, warsztaty projektowania własnych Mini Eko Wiosek z drewna, drucików i ozdobnych papierów.

Ostoja Dworska – Zagroda Edukacyjna – Członek Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych Pokaz Ludowy pt. „Niesamowite opowieści z wiejskiego podwórza tzw. obraz wiejski utkany pachnącym sianem”. W trakcie pokazu poznamy pracę mieszkańców dawnej wsi, będzie można omłócić cepami snop zboża, wykonać eko-zabawki z siana i słomy oraz wziąć udział w konkursie dojenia kozy pokazowej.

Zamek Królewski w Chęcinach - na stoisku obsługiwanym przez osoby ubrane w stroje dawne, prowadzone będą konkursy i pokazy mincerstwa. Będzie można zobaczyć elementy zbroi rycerskiej, hełmy, napierśniki, miecze itp.

Będzie można także skorzystać z bezpłatnych badań w cytobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.