Logo
Wydrukuj tę stronę

Co zrobić żeby młodzież została w naszym regionie? Zgłoś swój pomysł

Co zrobić żeby młodzież została w naszym regionie? Zgłoś swój pomysł Co zrobić żeby młodzież została w naszym regionie? Zgłoś swój pomysł

Trwają prace nad strategicznym dokumentem województwa na rzecz młodzieży „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”. Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego wspólnie z Samorządem Województwa zaprasza do zgłaszania propozycji pomysłów i inicjatyw istotnych dla aktywizacji społecznej świętokrzyskiej młodzieży.

– Chcemy stworzyć podstawę ku temu, aby to młodzi ludzie powiedzieli nam co my mamy zrobić, żeby młodzież została w naszym regionie. Chcemy im zapewnić takie warunki, aby czuli, że chcą tu pracować, rozwijać się, założyć rodzinę, żyć – mówił na spotkaniu prasowym Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

W oparciu o projekty zgłoszone do Banku Pomysłów i Inicjatyw Młodzieżowych oraz dotychczas realizowane przez Samorząd Województwa przedsięwzięcia, opracowany zostanie dokument strategiczny na rzecz młodzieży „Młodzi dla Świętokrzyskiego 2030+”, który wyznaczy kierunek kształtowania polityki młodzieżowej w naszym regionie.

Odpowiedź na realne potrzeby młodych
– Chcemy odpowiadać na realne potrzeby młodych i od nich usłyszeć to czego potrzebują. Liczymy na pomysły naszych rówieśników, pochodzących z większych miast, jak i z mniejszych miejscowości – mówiła Zofia Mogielska, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego apelując do młodzieży: – Nie bójcie się, nie miejcie kompleksów. Wysyłajcie do nas swoje propozycje i skorzystajcie ze swojego głosu i szansy na to, żeby zgłosić swoje pomysły. Powiedzcie nam co chcielibyście zmienić, poprawić, lub nowego wdrożyć – dodała.

Inicjatywy mogą zgłaszać: jednostki samorządu terytorialnego, instytucje oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz młodzieży, młodzieżowe rady miast/gmin oraz samorządy uczniowskie i studenckie. Propozycje osób indywidualnych można zgłaszać za pośrednictwem swojego samorządu szkolnego, studenckiego lub Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

– Marszałek powołał Zespół Zadaniowy, w którego skład wchodzą specjaliści, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zgłoszone pomysły będą podlegały naszej ocenie oraz uzupełnieniu. Zespół wspólnie z Młodzieżowym Sejmikiem będzie opracowywał dokument, który odpowie na potrzeby młodego pokolenia – dodała Marta Solińska-Pela, dyrektor Kancelarii Sejmiku, przewodnicząca Zespołu Zadaniowego

Celem tego działania jest identyfikacja oczekiwań i potrzeb młodych ludzi oraz zachęcenie ich do działania – projektowania oraz realizacji różnego rodzaju inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.

– Nasz region wyludnia się. Na 10 studentów, którzy stąd wyjeżdżają wraca 1. Chcemy odwrócić ten trend i staramy się temu przeciwdziałać – dodaje Andrzej Pruś.

– Chcemy, aby przyszłość młodych w województwie świętokrzyskim wynikała z tego, że młodzi będą chcieli tu wracać, że będą czuć, że to jest ich miejsce do życia, za które będą odpowiedzialni – dodaje Zofia Mogielska.

Jakie projekty są poszukiwane?
Przyjęta w dniu 2 lipca Uchwała Nr VII/41/21 Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 2 lipca 2021r. w sprawie Banku Pomysłów i Inicjatyw Młodzieżowych zachęca: jednostki samorządu terytorialnego, instytucje oraz organizacje pozarządowe działające na rzecz młodzieży, młodzieżowe rady miast/gmin oraz samorządy uczniowskie i studenckie do zgłaszania swoich projektów do Banku Pomysłów i Inicjatyw Młodzieżowych. Dzięki temu poznamy nowe projekty i działania, które warto rozwijać i popularyzować.

Biorąc powyższe pod uwagę, prosimy o zgłaszanie propozycji pomysłów i inicjatyw istotnych dla aktywizacji społecznej świętokrzyskiej młodzieży, które wpłyną na zwiększenie ich kluczowych kompetencji oraz zachęcą młodzież do pozostania w regionie lub do powrotu po zakończeniu edukacji w szkole wyższej.

Jak zgłosić projekt?
Projekt można zgłosić poprzez wypełnienie formularza umieszczonego poniżej i przesłanie go do 31 października 2021 roku pocztą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszelkie pytania lub wątpliwości należy kierować do pracowników Kancelarii Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego, tel. 41 342 11 00.

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.