reklama

/>

Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Kolejni ochotnicy wstąpili w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpili kolejni mieszkańcy Ziemi Świętokrzyskiej. W sobotę 9 października prawie 40 ochotników rozpoczęło szkolenie podstawowe. Przed nimi 16 dni szkolenia poligonowego.

Ochotnicy stawili się na kieleckiej Bukówce w sobotę 9 października o godzinie 8:00 rano. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów, pod opieką instruktorów z 10. ŚBOT rozpoczęli proces związany z rozpoczęciem służby. W pierwszej kolejności zostali przebadani na obecność wirusa SARS COV-2, by po sprawdzeniu wyników móc kontynuować proces wcielenia. Dzień powołania jest pierwszym, który rozpoczyna szkolenie podstawowe tak zwaną „szesnastkę”, podczas którego ochotnicy sprawdzą swoją sprawność fizyczną na  teście z W-F, zjedzą swój pierwszy wojskowy posiłek i najważniejsze: zamienią swoje „cywilki” na mundur oraz założą oliwkowy beret Wojsk Obrony Terytorialnej. Grupę powołanych ochotników stanowią również rezerwiści, którzy mają za sobą jedną z form służby wojskowej. Dla nich przygotowane jest 8 - dniowe szkolenie wyrównawcze. Ochotnicy po zakończonym szkoleniu zasilą głównie 103 batalion lekkiej piechoty w Ostrowcu Św., a także w mniejszym stopniu bataliony 101 i 102.

Wśród powoływanych są uczniowie szkół średnich oraz studenci, są osoby na co dzień pracujące w różnych zawodach takich jak: operator wózków widłowych, kelnerka spawacz, ślusarz, technolog żywienia, urzędnik Kieleckiego Urzędu Miasta oraz pracownik Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Mają różne pasje, pośród dzisiejszych ochotników jest Strażak OSP, siatkarz-grający w 3 lidze, zawodnik sportów walki z „Klubu Sandomierz”, rekonstruktor historyczny ze stowarzyszenia „Jodła” oraz pasjonat modelarstwa samolotowego. Pośród nowych żołnierzy jest również 8 pań które stanowią już ponad 20% kobiet służących w świętokrzyskiej brygadzie WOT.

- Zawsze mnie interesowało Wojsko Polskie, do wstąpienia zmobilizowała mnie córka która uczy się w klasie mundurowej. Uważam że służba w wojsku to patriotyczny obowiązek. Możliwe że po ukończeniu liceum córka będzie służyła razem ze mną w WOT - podkreśla szer. Sebastian Dyka na co dzień pracownik sadownictwa.  

- Zawsze chciałam służyć pomocą, pomagać innym – myślę że w mundurze będę bardzo długo - dodaje szer. Weronika Młodzińska absolwentka profilu policyjnego ZDZ w Końskich.

- 10 Świętokrzyska Brygada OT swój potencjał opiera na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania z chęcią wybierają ten rodzaj służby wojskowej - dodaje płk Piotr HAŁYS dowódca 10. ŚBOT.

Żołnierze na dalszą część „szesnastki” przejadą do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, gdzie wykwalifikowana kadra z 10 ŚBOT rozpocznie szkolenie z zakresu praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki i przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończy „pętla taktyczna”, która będzie sprawdzianem nabytych umiejętności. Finałem będzie przysięga, która odbędzie się 24 października w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Rozbudowa potencjału osobowego niezmiennie pozostaje jednym z głównych priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie w najmłodszym rodzaju sił zbrojnych pełni służbę ponad 30 tys. żołnierzy, natomiast 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej stanowi ponad 1600 terytorialsów.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •