reklama

reklama

/>

reklama

/>

Województwo świętokrzyskie zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu

Województwo świętokrzyskie zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu Województwo świętokrzyskie zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu

Wielki sukces naszego regionu. Po raz kolejny z rzędu województwo świętokrzyskie zajęło drugie miejsce w rankingu „Wspólnoty” podsumowującym wydatki inwestycyjne samorządów.

Choć rok 2020 z powodu pandemii koronawirusa nie należał do najłatwiejszych w realizacji wszelkiego typu inwestycji, to jednak województwu świętokrzyskiemu udało się wyjść obronną ręką z kryzysu i skutecznie przeciwdziałać skutkom spowolnienia gospodarczego. Na ostatniej prostej unijnej perspektywy na lata 2014-2020 w województwie świętokrzyskim realizowano wiele ważnych inwestycji, takich jak choćby – Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie, Park Edukacyjny „Akademia Bajki” w Pacanowie czy budowa mostu na Wiśle w Nowym Korczynie. Trwa również remont Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. To ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne, dzięki któremu zabytkowy gmach zamieni się w jedną z najnowocześniejszych w Polsce scen teatralnych.

Efektem tych szeroko zakrojonych działań inwestycyjnych jest druga lokata regionu świętokrzyskiego w rankingu województw czasopisma „Wspólnota”. W zestawieniu „Liderzy Inwestycji" porównano, ile pieniędzy samorządy wszystkich szczebli wydały na inwestycje w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod uwagę wzięto średnie wydatki inwestycyjne w latach 2018–2020. Województwo świętokrzyskie znalazło się tuż za podlaskim z wynikiem średnich wydatków inwestycyjnych per capita w wysokości – 261,68 zł. Warto dodać, że również w poprzednim rankingu nasz region zajmował drugą pozycję, natomiast w zestawieniu za lata 2016-2018 – trzecią. Jak więc widać nasze województwo od lat znajduje się na podium jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne.

- Ten wynik niezmiernie cieszy i napawa optymizmem. Inwestycje realizowane przez nasz samorząd służą przede wszystkim rozwojowi regionu. Są odpowiedzią na wyzwania w takich obszarach jak transport, służba zdrowia czy kultura i przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności regionu dla napływu kapitału inwestycyjnego czy podniesienia poziomu innowacyjności gospodarki -  komentuje marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.

Jak podkreśla marszałek Bętkowski – samorząd województwa świętokrzyskiego wiąże ogromne nadzieje w zakresie inwestycji z rozpoczynającą się nową unijną perspektywą. Jeśli chodzi o plany inwestycyjne, warto wspomnieć o projekcie utworzenia Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii, planach związanych z budową obwodnic miast i dróg wojewódzkich, inwestycjach w służbie zdrowia (m.in. utworzeniu Zintegrowanego Bloku Operacyjnego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach).

- Przedsięwzięcia innowacyjne, inwestycje przyjazne środowisku – to nasze priorytety na najbliższe lata, wokół których będą skupiać się działania samorządu terytorialnego – podkreśla Andrzej Bętkowski.

 

Źródło: Gabinet Marszałka Województwa

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •