reklama

reklama

/>

reklama

/>

Poznaliśmy wyniki Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

Poznaliśmy wyniki Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego Poznaliśmy wyniki Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego

Kielczanie zdecydowali po raz dziewiąty. W 2022 zrealizowanych zostanie łącznie 39 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. W piątek, 15 października prezydent Kielc Bogdan Wenta, przedstawił wyniki głosowania w Kieleckim Budżecie Obywatelskim. Kielczanie w tym roku mogli wybierać spośród 162 oryginalnych, innowacyjnych projektów.

W tym roku głosowanie odbywało się wyłącznie w formie elektronicznej. W dwutygodniowym głosowaniu wzięło udział 16 255 osób, po weryfikacji uznano ważność 15 697 oddanych głosów. Mieszkańcy mogli zagłosować tylko raz, ale łącznie na 10 projektów: 1 inwestycyjny duży, 3 inwestycyjne małe, 4 nieinwestycyjne i 2 projekty zielone.

- Chciałbym podziękować mieszkańcom Kielc za aktywność. Kolejna edycja Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego pokazuje, że Kielczanie mają mnóstwo ciekawych pomysłów i wykazują ogromną kreatywność w promocji swoich projektów, aby zyskały poparcie mieszkańców w głosowaniu – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W tym roku na realizację projektów KBO przeznaczono 7 800 000 zł.

W tym 4 mln 500 tys. zł na projekty inwestycyjne duże, 2 mln zł na małe, na projekty nieinwestycyjne zaplanowano natomiast 500 tys. zł. Po raz pierwszy w tym roku w ramach budżetu obywatelskiego wyodrębniono nową kategorię projektów tzw. zielonych, na które przeznaczono 800 tys. zł.

Do realizacji w 2022 roku zakwalifikowano 39 projektów, w tym 5 projektów inwestycyjnych dużych:

- Żółto-czerwony dom, projekt zakłada wymianę istniejących krzesełek stadionowych na trybunie "telewizyjnej".
- Budowa kompleksu ogólnodostępnych boisk sportowych (boiska do koszykówki oraz siatkówki) z klasą outdoorową przy Zespole Szkół Informatycznych im. Józefa Hauke Bosaka przy ul Warszawskiej 96.
- "Dwójka gola! - Boisko jest dobre na wszystko", projekt zlokalizowany przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kielcach przy ul. Kościuszki 5.
- Skwer - ogród z elementami sensorycznymi przed Miejską Biblioteką Publiczną filia nr 11.
- Park Baranowski - Przyjazne Kielce, projekt zakłada m.in. montaż nowego oświetlenia.


W tej kategorii trzecią pozycję w głosowaniu zajęła inwestycja pod tytułem: „Międzyszkolny kompleks sportowo-rekreacyjny "Uroczysko" przy Szkole Podstawowej nr 27 i V Liceum Ogólnokształcącym. Wartość tej inwestycji opiewała na 2 mln 200 tys. zł, po zliczeniu wszystkich trzech pierwszych projektów, ich łączna wartość przekraczałaby o pół miliona złotych kwotę przeznaczoną na tę kategorię, tj. 4 mln 500 tys. zł.

Z tego powodu komisja zgodnie z regulaminem Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego i za zgodą prezydenta Kielc podjęła decyzję, że zrealizowane zostaną kolejne inwestycje, które zyskały duże poparcie mieszkańców i ich wartość mieści się w wyznaczonym budżecie.

- Po podliczeniu kosztów okazało się, że w ramach tych środków będzie możliwa realizacja aż trzech dużych projektów, przy dołożeniu dodatkowych 100 tys. złotych. I na taki krok wspólnie się zdecydowaliśmy – wyjaśnia prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Do realizacji w 2022 roku zakwalifikowano również trzy projekty zielone:

- Zielone miasto - 762 drzewa w 762 rocznicę założenia Kielc na prawie polskim.
- Bajkowy ogród - zielony zakątek dla każdego.
- Zieleń zamiast betonu - mini skwer przy hali na ul. Żytniej.

W tej kategorii zaistniała podobna sytuacja jak w przypadku głosowania na duże projekty. - Zadanie, które zajęło drugie miejsce, niestety w znaczny sposób przewyższało łączną kwotę przeznaczoną na tę kategorię. Dlatego wybrane do realizacji zostały te projekty, które zajęły kolejne pozycje, ale były tańsze - wyjaśnia prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Do realizacji w 2022 roku zakwalifikowano również 14 projektów inwestycyjnych małych, 17 nieinwestycyjnych.

Dokładne wyniki głosowania wraz z opisem zwycięskich projektów dostępne są na stronie www.bo.kielce.eu

źródło: um.kielce.pl 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •