reklama

reklama

/>

reklama

/>

Ok. 100 mln zł dla samorządów na drogowe projekty związane z bezpieczeństwem

Ok. 100 mln zł dla samorządów na drogowe projekty związane z bezpieczeństwem Ok. 100 mln zł dla samorządów na drogowe projekty związane z bezpieczeństwem PAP

Poprawa bezpieczeństwa pieszych, ograniczenie nadmiernej prędkości oraz edukacja dzieci to główne cele konkursu organizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Łączna pula pieniędzy na dofinansowanie projektów to około 100 mln zł - poinformował w sobotnim komunikacie resort.

Resort funduszy i polityki regionalnej zapowiedział, że nie będzie limitu maksymalnej wielkości wniosku, a wysokość dofinansowania z UE wyniesie do 85 proc. kosztów kwalifikowalnych. Nabór skierowany do samorządów ruszy na początku 2022 roku.

"Musimy szczególnie pamiętać o pieszych, którzy są narażeni na poważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h, a w zderzeniu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans. Dlatego postanowiliśmy przeznaczyć 100 mln zł na konkurs, który ma podnieść ich bezpieczeństwo na drogach" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

"Liczymy, że połączenie działań edukacyjnych z doposażeniem lub budową nowych przejść dla pieszych przyczyni się do kompleksowej poprawy bezpieczeństwa" – dodał.

W komunikacie wyjaśniono, że około 100 mln zł z funduszy unijnych zostanie zainwestowane między innymi w nowe przejścia dla pieszych, balustrady, progi zwalniające, wyświetlacze czasu i prędkości czy miasteczka rowerowe.

Jak poinformował resort funduszy, konkurs "Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej" ma dwa główne cele. Jednym z nich jest doposażenie przejść dla pieszych w miejscach o największej liczbie wypadków oraz w okolicy budynków publicznych, taki jak: szkoły, przychodnie zdrowia czy dworce.

Drugie zadanie naboru to wprowadzenie w szkołach rozwiązań z zakresu edukacji komunikacyjnej, których głównym celem będzie nauka bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym bez konieczności opuszczania placówki. Czas na realizację projektów samorządy będą miały do końca czerwca 2023 roku. Wnioski będzie przyjmowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Konkurs będzie II etapem działań prowadzonych w ramach Funduszy Europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i ograniczania nadmiernej prędkości pojazdów oraz edukacji dzieci w szkołach.

(PAP)

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •