reklama

reklama

/>

 

/>

Dialog z mistrzami fotografii krajobrazowej oraz rysunek i kolaż w BWA

Dialog z mistrzami fotografii krajobrazowej oraz rysunek i kolaż w BWA Dialog z mistrzami fotografii krajobrazowej oraz rysunek i kolaż w BWA

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza w listopadzie na wystawę grafiki i rysunku prof. Jacka Szewczyka, fotograficzny dialog współczesnych artystów na temat gołoborzy z mistrzami Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz prezentację kolaży Ewy Michalskiej. Wernisaż 5 listopada o godz. 18.

W Galerii Górnej BWA widzowie zobaczą wystawę grafik i rysunków prof. Jacka Szewczyka „Po horyzont”, która prezentuje serie grafik i rysunków z ostatnich kilku lat ukazujących wyimaginowane place zabaw, ogrody czy drogi.

 - Te wszystkie prace są czymś w rodzaju wizualnego pamiętnika minionych emocji i skojarzeń (…). Osobną częścią wystawy są »rysunki pandemiczne« powstałe w okresie pandemii koronawirusa, w kompletnej samotności i odseparowaniu od innych. To kategoria rysunkowych refleksji o zagrażającym nam niebezpieczeństwie utraty życia oraz bezradności wobec sytuacji kompletnie nam nieznanej z dotychczasowej historii, która dzieje się wokół nas – napisał artysta.

Jacek Szewczyk studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). Dyplom z projektowania graficznego obronił z wyróżnieniem w 1982 r. i rozpoczął pracę na macierzystej uczelni. W 2003 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie prowadzi Pracownię Rysunku Kreatywnego na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu. Pełnił funkcje rektora, prorektora oraz dziekana. Uczestnik wielu wystaw, laureat nagród na konkursach w Polsce i za granicą.

Do Galerii Dolnej BWA zaprasza wspólnie z Fundacją im. Kieleckiej Szkoły Krajobrazu na wystawę „Konteksty: Gołoborze 2020/2021”. W lipcu 2020 roku czworo fotografików: Małgorzata Sajkiewicz-Kręt, Stanisława Zacharko-Łagowska, Andrzej Łada i Krzysztof Zając uczestniczyło w plenerze fotograficznym na gołoborza na Łyścu. Wystawa jest dialogiem tych artystów ze starszymi kolegami, którzy tworzyli Kielecką Szkołę Krajobrazu: Pawłem Pierścińskim, Jerzym Kamodą, Janem Spałwanem i Jerzym Mąkowskim oraz Janem Siudowskim (spoza kręgu KSK). Składa się ze współczesnych wielkoformatowych fotografii zestawionych z archiwalnymi oryginalnymi zdjęciami.

- Jej celem jest zarówno przypomnienie i chęć utrwalenia wielkich dokonań artystów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, jak i ich kontynuacja w dziele dokumentowania i twórczej interpretacji unikatowego krajobrazu Ziemi Świętokrzyskiej – napisała w katalogu towarzyszącym wystawie kurator i dyrektor BWA Stanisława Zacharko-Łagowska.

W Galerii Małej na wystawie „Post-art melancholy” widzowie zobaczą ponad sto kolaży Ewy Michalskiej z lat 2018 – 2021.

- Artystka buduje swoje kompozycje z fragmentów wyciętych z czasopism i magazynów. Motywy, które odnajdujemy to m.in. fragmenty znanych dzieł sztuki, fotografia modowa, zdjęcia retro oraz dizajn. W przemyślany sposób, wykluczając przypadek, artystka buduje z zapożyczonych fragmentów swoje kompozycje. Czasem używa tekstów, których fragmenty wyjmuje z kontekstu, nadając im nowe znaczenie – napisała kuratorka wystawy dr Magdalena Leśniak.

Ewa Michalska jest z wykształcenia socjolożką. Kolażem w różnych jego formach – od klasycznej poprzez remediacje/hipertekst, po mix media – zajmuję się od 10 lat. Ma na koncie kilka wystaw zbiorowych i jedną indywidualną, w której odtworzyła układ hipertekstu w przestrzeni galerii w Poleskim Ośrodku Sztuki. W swojej twórczości inspiruje się tym, czego doświadcza, czerpiąc też szeroko ze wszystkiego, z czym obcuje – od sztuki, przez literaturę, film, po relacje międzyludzkie.

Wystawy będzie można oglądać do 3 grudnia.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •