reklama

/>

Zdrowiej karmić psa tylko raz dziennie?

Zdrowiej karmić psa tylko raz dziennie? Zdrowiej karmić psa tylko raz dziennie?

Karmienie psów tylko raz dziennie może pomóc im uniknąć chorób związanych z wiekiem, na przykład nowotworów - sugeruje badanie opublikowane przez pismo „bioRxiv“.

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród 24 tys. właścicieli psów domowych, zwierzęta karmione raz dziennie znacznie rzadziej cierpią na choroby związane z wiekiem niż te karmione częściej.

„Na podstawie tego badania nie zalecamy, aby ludzie zmieniali sposób karmienia swoich psów” - zastrzega prof. Matt Kaeberlein z University of Washington w Seattle.

W 2019 roku Kaeberlein był współorganizatorem Dog Aging Project, mającego na celu zbadanie genetycznych i środowiskowych przyczyn starzenia się psów i różnych zwierząt oraz ludzi. (Każdy właściciel psa w Stanach Zjednoczonych może wziąć udział w projekcie, wypełniając ankietę raz do roku).

Wcześniejsze badania dowiodły, że przerywany post (intermittent fasting - okresowy post na przemian z normalną dietą) może spowolnić starzenie się niektórych zwierząt, na przykład myszy. Gdy Kaeberlein przeanalizował informacje pochodzące z projektu, okazało się, że u psów karmionych raz dziennie znacznie rzadziej rozpoznawano choroby związane z wiekiem - od nowotworów po psi odpowiednik demencji.

Badanie nie dowodzi jednak związku przyczynowego. Być może chodzi o całkowitą ilość zjadanego pokarmu. Psy karmione dwa lub więcej razy dziennie mogą być bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Dlatego naukowcy chcą pytać ankietowanych, ile jedzą ich psy i czy mają nadwagę. Jednak dokładna ocena kaloryczności diety na podstawie ankiety jest raczej trudna. Dlatego badacze chcieliby na próbę przestawić niektóre psy na karmienie raz dziennie, aby sprawdzić, czy wpływa to na ich samopoczucie.

Obecnie wiele organizacji zaleca karmienie psów dwa razy dziennie. Jak zaznacza Kaeberlein, jeśli dodatkowe badania potwierdzą, że żywienie raz dziennie jest zdrowsze bez względu na to, ile psy jedzą ogólnie, może to spowodować zmianę tego zalecenia.

Być może karmienie raz dziennie byłoby przydatne tylko dla psów, biorąc pod uwagę ich ewolucyjną przeszłość jako myśliwych. Ich wilczy przodkowie zwykle spędzali wiele dni bez jedzenia. Jednak karmienie ograniczone czasowo może dodatkowo okazać się przydatne dla różnych zwierząt, a także ludzi.

Dog Aging Project poszukuje dodatkowych członków - być może w 2022 r. pojawi się na całym świecie.

(PAP)

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •