Logo
Wydrukuj tę stronę

Powstała pierwsza w regionie Pracownia Filmoteki Szkolnej

Powstała pierwsza w regionie Pracownia Filmoteki Szkolnej

Kielce posiadają pierwszą w województwie świętokrzyskim Pracownię Filmoteki Szkolnej. Powstała ona w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki. Każda z sal lekcyjnych zostanie dostosowania do projekcji filmów i prowadzenia filmowej edukacji. To już czwarta w Polsce pracownia otwarta z inicjatywy Instytutu Sztuki Filmowej.

- Pracownie Filmoteki Szkolnej to wzorcownie, w których będzie się spotykała młodzież, ale i nauczyciele z tzw. liderem pracowni. Ma on za zadanie wprowadzać ich w tajniki edukacji filmowej – mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W ramach adaptacji na Pracownię Filmoteki Szkolnej, każda sala klasowa zostanie dostosowana do projekcji filmów, wyremontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line. W świętokrzyskim otwarcie pracowni odbyło się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Filmoteka Szkolna zawiera ponad 55 filmów fabularnych, dokumentalnych i anonimowych. Poprzez taki bogaty zasób filmów nowo otwarte pracownie mają służyć popularyzacji szkolnej edukacji filmowej. W ramach powstających pracowni organizowane będą lekcje filmowe oraz warsztaty dla uczniów z regionu.

- Polski Instytut Sztuki Filmowej realizuje bardzo ciekawy projekt, który zakłada przy zmieniającej się podstawie programowej, że jednym z elementów lekcji będzie oglądanie filmów, ale nie bierne – podkreśla Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Do końca roku szkolnego ma powstać szesnaście Pracowni Filmoteki Szkolnej, po jednej w każdym województwie

© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.