reklama

reklama

/>

 

/>

MOPR w Kielcach realizuje program „Korpus Wsparcia Seniorów”

MOPR w Kielcach realizuje program „Korpus Wsparcia Seniorów”

„Korpus Wsparcia Seniorów”- to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 . W gmienie Kielce koordynatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.

- Program ,,Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 adresowany jest do osób w wieku 65 lat i więcej, przebywających na terenie Gminy Kielce, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia - mówi Katarzyna Gonciarz, zastępca kierownika Działu Usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Program realizowany jest w dwóch modułach. Pierwszy ma na celu ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej poprzez zapewnienie bezpłatnej usługi transportowej.

- Transport oferowany jest mieszkańcom Kielc, którzy ukończyli 65 rok życia, mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia. Przejazdy na terenie Kielc mogą odbywać się do urzędu, banku lub placówki medycznej. Z usługi transportowej można korzystać 2 razy w miesiącu i maksymalnie 8 razy w roku. Potrzebę skorzystania z usługi transportowej może zgłosić senior lub w jego imieniu rodzina - tłumaczy Katarzyna Gonciarz, zastępca kierownika Działu Usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Przewozy odbywają się od pon. do piątku w godz. 8-20. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż 3 dni kalendarzowe przed planowanym terminem.

Moduł II programu to tzw. ,,opieka na odległość”. Senior może otrzymać opaskę bezpieczeństwa wyposażoną w przycisk bezpieczeństwa, czyli sygnał SOS.

- To idealne rozwiązanie dla zarówno dla osób samotnych które nie potrzebują usług całodobowych u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybszej pomocy, w tym medycznej - informuje Katarzyna Gonciarz, zastępca kierownika Działu Usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Opaska bezpieczeństwa wyposażona jest w takie funkcje jak:
- przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
- detektor upadku,
- czujnik zdjęcia opaski,
- lokalizator GPS,
- funkcję umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturację).

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy - w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor podejmie decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi.

Z takiego rozwiązania skorzysta między innymi pani Barbara Kruszewska.

- Myślę, że to bardzo się przyda, będę czuła się bezpiecznie - tłumaczyła seniorka. 

W zależności od sytuacji dyspozytor programu może zapewnić seniorowi wsparcie emocjonalne przez telefon, wezwać służby ratunkowe, czy poprosić o interwencję pracownika pomocy społecznej bądź kogoś z najbliższego otoczenia.

Usługa dla seniora jest bezpłatna. Program realizowany będzie do grudnia 2022 r.

Osoby które chcą skorzystać z pomocy w ramach programu powinny zgłosić się przez ogólnopolską infolinię, tel. 22 505 11 11 lub bezpośrednio do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach: telefon koordynatora 514 643 274

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •