reklama

reklama

/>

reklama

/>

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu kieleckiemu prokuratorowi

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu kieleckiemu prokuratorowi Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu kieleckiemu prokuratorowi

W dniu 24 czerwca 2022 r. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie skierowała do Sądu Rejonowego w Kielcach akt oskarżenia przeciwko byłemu prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Kielcach Kazimierzowi B.

Kazimierz B. został oskarżony o popełnienie czynów, polegających na bezprawnym pozbawieniu wolności w 1982 i 1983 roku w Kielcach nauczyciela akademickiego – wykładowcy fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, który wziął udział w manifestacji ulicznej w dniu 3 maja 1982 roku, a na zajęciach dydaktycznych prowadzonych z grupą kilkunastu studentów prezentował transparent z napisem „Solidarność” oraz nauczyciela – działacza NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych, który przechowywał wydawnictwa podważające legalność wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i pozbawienia obywateli podstawowych praw i wolności.

Oskarżonemu zarzucono także podżeganie w lipcu 1982 roku składów orzekających Sądu Wojewódzkiego w Kielcach do wydania wyroków skazujących na wieloletnie kary pozbawienia wolności członków NSZZ „Solidarność” z zakładów pracy z Kielc i Starachowic, którzy w okresie obowiązywania stanu wojennego nadal brali udział w zebraniach tegoż związku zawodowego oraz kolportowali jego wydawnictwa.

Przeprowadzone w tej sprawie postępowanie przygotowawcze przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie dostarczyło podstaw do przyjęcia, że działalność prowadzona przez pokrzywdzonych po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce nie stanowiła przestępstw, również w świetle przepisów prawa PRL, zatem zarówno stosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztowań, jak też wnioskowanie o wymierzenie drastycznie surowych kar pozbawienia wolności były aktami bezprawia i represji.

Oskarżony Kazimierz B. do 1990 roku był prokuratorem, obecnie jest radcą prawnym.

 

źródło: ipn.gov.pl

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •