reklama

reklama

/>

reklama

/>

Sprawdzian na poligonie - wakacje z WOT

Strzelanie, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Sprawdzian kończący wspólne szkolenie podstawowe Terytorialsów oraz studentów modułu podstawowego V edycji programu „Legia Akademicka” został przeprowadzony w czwartek 21 lipca na poligonie w Nowej Dębie.

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Prawie 120 ochotników 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 8 lipca przez kolejne 16 dni realizuje swoje pierwsze wojskowe szkolenie. Wraz z terytorialsami po raz pierwszy szkoli się prawie 30 studentów. Elewi przechodzą swoje szkolenie w ramach modułu podstawowego V edycji programu „Legii Akademickiej, które rozpoczęli 3 lipca. W trakcie „poligonu” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS „Grot”, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.

Egzamin jest w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczają się między punktami, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać to między innymi: ewakuacja rannego z pola walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyku patrolowego oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe oraz w określonym czasie założenie maski przeciwgazowej. Ważnym elementem pętli jest także umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki. Pętla była realizowana na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba.

Finałem wspólnego, pierwszego szkolenia jest przysięga, która odbędzie się 23 lipca 2022r. o godz. 11:00 na stadionie lekkoatletycznym Politechniki Świętokrzyskiej. W czasie uroczystości Terytorialsi oraz studenci z „Legii Akademickiej” wypowiedzą słowa roty przysięgi „ Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !”

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

źródło: zespół prasowy 10. ŚBOT

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •