reklama

reklama

 

/>

„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” - etap regionalny w Kielcach

„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” - etap regionalny w Kielcach „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” - etap regionalny w Kielcach

W czwartek 16 marca 2023 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5 odbyły się przesłuchania uczestników świętokrzyskiego etapu ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Wyłonione zostały dwie osoby, które wezmą udział w finale.

W świętokrzyskim etapie ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego wzięło udział 25 osób z całego województwa. Ich zadaniem była recytacja jednego wiersza i jednego fragmentu prozy. Kandydaci mogli wybrać utwory spośród zaproponowanych przez organizatorów. Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom. Szczególnie nagrodzeni i wyróżnieni wykazali się wrażliwością, dojrzałością, interesującymi interpretacjami utworów oraz trafnym stopniowaniem emocji.
Jury w składzie: Wojciech Niemczyk (aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Katarzyna Polit (Delegatura IPN w Kielcach), Dariusz Skrzyniarz (Delegatura IPN w Kielcach) po wysłuchaniu wszystkich wystąpień zdecydowało się przyznać dwie równorzędne nagrody:

•    Zuzanna Turalska, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Rudzie Malenieckiej

•    Wiktoria Bochniak, Zespół Szkół nr 3, Technikum nr 3 im. Hutników Ostrowieckich w Ostrowcu Świętokrzyskim

Te dwie osoby wystąpią podczas Gali Finałowej konkursu, która zaplanowana jest na 26 kwietnia 2023 r. w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów jest wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19-22 maja 2023 r.

Jury przyznało także wyróżnienia:
•    Magdalena Koselarz, LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie
•    Filip Gajos, LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie
•    Katarzyna Kozłowska, LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie
•    Weronika Mazur, Zespół Placówek Oświatowych – LO im. Jana Pawła II w Bogorii

IX edycja ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” skierowana jest do uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs jest formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”. Celem konkursu jest również kształtowanie świadomości historycznej oraz wrażliwości na piękno poezji czy promowanie utalentowanej młodzieży.

Źródło: Centrum Edukacyjne IPN "Przystanek Historia"

zdjęcia: dr Michał Zawisza (IPN Kielce)

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych