reklama

reklama

/>

 

/>

Konopie indyjskie metodą na utylizację starych opon? Nielegalna plantacja zlikwidowana

Buscy kryminalni wraz z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach zlikwidowali nielegalną plantację konopi znajdującą się w kompleksie leśnym na terenie gminy Solec – Zdrój. W lesie policjanci znaleźli i zabezpieczyli 180 krzewów tej rośliny. Zatrzymali także 54 – latka podejrzewanego o uprawę nielegalnych roślin. Za uprawę konopi, z wyjątkiem konopi włóknistych ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Czytaj dalej...

Wiadomości Świętokrzyskie: Kłótnie i spory to dobre sposoby na absolutorium i wotum zaufania

 Nerwowe i gorące dyskusje towarzyszyły radnym podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Skarżysku. Radni zdecydowali o przyznaniu Zarządowi  wotum zaufania, a także absolutorium z wykonania budżetu za rok 2021. Podczas debaty nad raportem o stanie powiatu nie zabrakło jednak mocnych słów i wzajemnych oskarżeń.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej podsumowywał projekt „Standardy mieszkalnictwa wspomaganego dla osób chorujących psychicznie po wielokrotnych pobytach w szpitalu psychiatrycznym”. W ramach zadania, Caritas Diecezji Kieleckiej uruchomiła w Wiśniówce mieszkania chronione dla tych, którzy przeszli kryzys, ale nie wymagają już całodobowej opieki lekarskiej

Senat prawie jednogłośnie przyjął z poprawkami ustawę o tzw. wakacjach kredytowych. Jak ma wyglądać ta pomoc dla kredytobiorców? Co z bankami, które spodziewają się poniesienia wielomiliardowych strat? Na te pytania na naszej antenie odpowiadał senator Krzysztof Słoń. Była także mowa o ustawie o dopłatach do węgla.

W trakcie trwania ostatniej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego wywiązała się gorąca dyskusja, a głównym oponentem i krytykiem postawy zarządu powiatu skarżyskiego okazał się wójt gminy Łączna Romuald Kowaliński, W ocenie wójta Łącznej zarząd nie wywiązuje się w pełni z dbania o drogi powiatowe na terenie gminy Łączna Do całej sytuacji w rozmowie z naszą stacją odniosło się dwoje członków zarząd powiatu.

Tempa prac przy budowie sali widowiskowej koneckiego Centrum Kultury, może pozazdrościć każdy inwestor. Gmach sali już jest zadaszony, a prace przeniosły się do wnętrza budynku. Do otwarcia obiektu, jakiego w Końskich jeszcze nie było, jest coraz bliżej.

Temperatura w nagrzanym aucie może sięgać nawet 50 – 60 stopni. Pozostawienie dziecka czy zwierzęcia nawet na chwilę w takich warunkach może doprowadzić do tragedii. Jeśli zauważysz dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie nie wahaj się ani chwili – powiadom służby ratunkowe dzwoniąc pod numer 112.

Czytaj dalej...

Wiadomości Świętokrzyskie: Czy Polska jest bezpieczna? Światowe Forum Miejskie. Sołtys Roku!

Przedstawiciele świata nauki rozmawiali na temat bezpieczeństwa Polski w perspektywie konfliktów w państwach sąsiednich. Do udziału w konferencji zaprosił Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach. Organizatorem wydarzenia była też Fundacja im. Stefana Artwińskiego.

Prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig uczestniczy w Światowym Forum Miejskim (World Urban Forum), które odbywa się w Katowicach. W trakcie tej międzynarodowej konferencji odbywa się szereg wydarzeń i spotkań poświęconych polityce oraz transformacji i rozwoju miast.

Ewa Nowak sołtys sołectwa Modliszewice została wyróżniona tytułem „Sołtys Roku 2021” w gminie Końskie. Tytuł został przyznany po dwu letnim okresie pandemii, a wyróżniona odebrała kwiaty i upominki ufundowane przez gminę, za aktywność i działalność na rzecz społeczności lokalnej.

Wybieramy najlepszą aktorkę, aktora i spektakl. Ruszył 30. Plebiscyt Publiczności "O Dziką Różę". W Teatrze im. Stefana Żeromskiego trwa przegląd premier sezonu 2021/2022. Widzowie cały czas mogą rezerwować bilety. Z okazji jubileuszowej edycji wydarzenia, instytucja przygotowała konkurs.

Stowarzyszenie Aktywność i Integracja powstało w 2021 roku i skupia ludzi aktywnych, otwartych na potrzeby innych szczególnie starszych i niepełnosprawnych. W Centrum Kultury w Jędrzejowie podsumowano dwa działanie, w które stowarzyszenie było zaangażowane.

Upał nie odpuszcza, żar leje się z nieba. Meteorolodzy nie przewidują załamania pogody i zapowiadają kolejne gorące dni. Synoptycy prognozują do końca tygodnia temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza. Kapelusz na głowie, butelka wody i okulary przeciwsłoneczne - na pewno się przydadzą.Czytaj dalej...

Rzecznik IMGW: tropikalne noce przyprawią nas o ból głowy

Tropikalne noce mogą przyprawić nas o bóle głowy i stawów, a upały w ciągu dnia jeszcze pogorszą nasze samopoczucie – ostrzega meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Tropiki kojarzą się nam z ciepłymi nicami, egzotyką, lekką taneczną muzyką, drinkiem wypitym w barze na plaży. Jednak z tropikalnych nocy, które nas czekają, zostaje tylko wysoka temperatura i nazwa.

Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że jeżeli w Europie Środkowej temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni, to już mówi się o tropikalnych nocach.

"Biometeorolodzy zwracają uwagę, że tropikalne noce niosą obciążenia dla naszego organizmu. Wysokie temperatury nie pozwalają nam prawidłowo odpocząć, się zregenerować" - dodaje.

Zgodnie z prognozami IMGW tropikalnej nocy doświadczą już ze środy na czwartek mieszkańcy Warszawy, tu temperatura osiągnie 20 st. C. "Jeszcze cieplej będzie w Kozienicach. Tam spodziewamy się 22 st. Przewidujemy, że podobne temperatury będą na całym południu. W Katowicach i Rzeszowie termometry również pokażą 22 stopnie" – mówi Walijewski.

Te noce będą bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ nie pozwolą się dobrze zregenerować. A niestety w czwartek i piątek czekają nas wysokie temperatury w ciągu dnia. "Wówczas nasz organizm może nam pokazać, że już nie daje rady, będziemy rozdrażnieni, będą nam dokuczały bóle głowy, bóle stawów, w pracy nie będziemy mogli się skupić" - wyjaśnia.

A w piątek na wschodzie będzie wręcz upalnie. Ale jeszcze w czwartek na południowym wschodzie kraju padną czerwcowe rekordy ciepła. Naprawdę gorąco będzie Zamościu, Rzeszowie i Lublinie.

Taka sytuacja będzie do soboty, bo dopiero na początku weekendu sytuacja się uspokoi. Upały zelżą i tropikalne noce nas opuszczą.

(PAP)

Czytaj dalej...

Prezes PGE: zima będzie bardzo trudna, apelujemy o oszczędzanie energii

Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.

Prezes PGE i Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych Wojciech Dąbrowski powiedział PAP, że unijna polityka klimatyczno-energetyczna i wojna w Ukrainie mają wpływ na sytuację na rynku ciepła i energii elektrycznej w Polsce.

„Nie oszukujmy się, ta zima będzie bardzo trudna. Apelujemy do naszych klientów, abyśmy przede oszczędzali energię, żebyśmy nie mieli problemów z niedoborem ciepła, energii elektrycznej w zimie” – powiedział.

Stwierdził, że wojna w Ukrainie spowodowała wzrost cen paliw, co przełoży się na ceny końcowe. „Rząd podjął wiele inicjatyw mających na celu zniwelowanie odczucia bezpośredniego dla klienta końcowego” – wskazał. Jako przykłady działań rządu wymienił: obniżenie VAT i akcyzy na paliwa i energię elektryczną. „Zakładam, że pewnie jeszcze takie działania będą podejmowane w razie potrzeby jesienią i na początku przyszłego roku” – powiedział.

Prezes PGE ocenia, że za około dwa lata sytuacja się ustabilizuje.

Zauważył, że Polska i świat znalazły się w trudnej sytuacji kryzysu energetycznego, z którym nie mieliśmy do czynienia od co najmniej 40 lat.

Polska elektroenergetyka i ciepłownictwo - stwierdził Dąbrowski - chcą się dekarbonizować i transformować, ale apelujemy do polityków UE o uwzględnienie polskiej specyfiki i możliwości. Jako przykład polskiej specyfiki wskazał ciepło systemowe, które należy do najbardziej rozbudowanych w Europie.

„Nigdzie nie ma tak rozbudowanego systemu ciepłowniczego jak w Polsce. Dlatego mu apelujemy do UE, aby uwzględniła polską specyfikę i te cele, które są coraz bardziej zaostrzane, cele klimatyczne, redukcyjne, z którymi wiąże się zmiana technologii, a za nią ogromne środki na modernizację naszych systemów ciepłowniczych. W konsekwencji to będzie powodowało wzrost cen energii i ciepła” – wyjaśnił Dąbrowski.

„Jako polskie przedsiębiorstwa stoimy na stanowisku, że tempo zmian musi być dostosowane do naszych możliwości, do możliwości naszego kraju” – podkreślił.

Zdaniem Dąbrowskiego, największymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką, a szczególnie ciepłownictwem są dynamicznie zmieniające się otoczenie regulacyjne wymuszone przez politykę klimatyczną UE i kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie.

„Dzisiaj priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne, suwerenność energetyczna. Tym powinniśmy się kierować i tym powinni się także kierować politycy UE, którzy w ramach solidarności europejskiej powinni uwzględniać specyfikę poszczególnych krajów” – wyjaśnił prezes PGE.

Zapewnił, że Polska jest bezpieczna energetycznie. „Jeśli chodzi o energię elektryczną jesteśmy połączeni z systemem europejskim. Ciepło jest lokalne, więc nie widzimy żadnych zagrożeń, chyba że dojdzie do sytuacji nadzwyczajnych, których w Polsce byśmy sobie nie życzyli” – dodał.

Przypomniał, że Rosja doprowadziła do ograniczenia dostaw gazu do Europy, a Polska zrezygnowała z importu węgla z kierunku wschodniego. „Szczególnie na wschodnich terenach Polski ma to duże znaczenie, bowiem historycznie wiele elektrociepłowni korzystało w jakiejś mierze z węgla z kierunku wschodniego. Granica została zamknięta, więc musimy szybko zmienić kierunki dostaw dla ciepłowni” - przyznał.

Zapowiedział wsparcie ze strony PGE dla ciepłowni na wschodzie Polski. „Zaoferowaliśmy, że pomożemy zaimportować paliwo, jeśli w Polsce go zabraknie” – dodał Dąbrowski.

Zdaniem prezesa PGE, sytuacja jest niekomfortowa, ale nie mamy wyboru. „Nie możemy finansować wojny Rosji i tragedii, masakry, którą realizuje Putin na terenie Ukrainy” – powiedział.

III Kongres Kogeneracji zorganizowano w Kazimierzu Dolnym w dniach 27-29 czerwca. Podczas wydarzenia naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej i członkowie innych organizacji branżowych debatują na temat m.in. unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, nowoczesnych technologii w kogeneracji i transformacji energetycznej.

Organizatorem kongresu jest Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych, które skupia wszystkich producentów ciepła w Polsce, spółki skarbu państwa i producentów zagranicznych.

(PAP)

Czytaj dalej...

Kolejny sukces świętokrzyskich strażaków- srebrny medal XXVIII Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym

23-24 czerwca 2022 roku odbyły się XXVIII Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym na terenie stadionu sportowego Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W zawodach rywalizowało 16 reprezentacji komend wojewódzkich PSP oraz czterech szkół pożarniczych w czterech konkurencjach: pożarniczy tor przeszkód, wspinanie przy użyciu drabiny hakowej, sztafeta pożarnicza 4x100 m z przeszkodami oraz pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Strażacy z województwa świętokrzyskiego po dwóch dniach sportowej rywalizacji uplasowali się ostatecznie na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej tych mistrzostw. Dodatkowo wywalczyli 2 złote medale drużynowo w konkurencjach pożarniczy tor przeszkód oraz wspinanie przy użyciu drabiny hakowej.

To kolejny już duży sukces strażaków województwa świętokrzyskiego. Srebrny medal w klasyfikacji generalnej stanowi nie tylko powód do dumy ale również daje obraz sukcesu organizacyjnego strażaków województwa świętokrzyskiego, który nie byłby możliwy do osiągnięcia bez osobistego wkładu i zaangażowania funkcjonariusza  Komendy Powiatowej PSP w Jędrzejowie kpt. Karola Błaszczyka, który reprezentował barwy województwa w tegorocznych mistrzostwach.

Źródło: PSP w Jędrzejowie, Tomasz Szymański, Agnieszka Michalska

Czytaj dalej...

Od piątku rusza nabór wniosków do wyprawki szkolnej "Dobry start"

W piątek rozpocznie się nabór wniosków do tegorocznej edycji programu "Dobry start". To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Wniosek o świadczenie można złożyć na trzy sposoby – przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz portal Emp@tia MRiPS.

Środki z programu "Dobry Start" będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wypłaci świadczenie na konto bankowe wskazane we wniosku. Decyzje oraz wszelkie zawiadomienia będą przekazywane w formie elektronicznej.

Tegoroczny nabór wniosków o "Dobry start" ruszy w piątek 1 lipca i potrwa do 30 listopada. Wniosek można złożyć przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS oraz portal Emp@tia MRiPS.

Tak zwana wyprawka szkolna przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7. do 20. roku życia, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia.

W ramach programu rodzice - bez względu na dochody - mogą otrzymać jednorazowo 300 zł np. na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów potrzebnych uczniom oraz pozostałego wyposażenia niezbędnego dzieciom uczącym się w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej każdego roku z "Dobrego startu" korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Łączna kwota wsparcia w latach 2018-2022 wyniesie ok. 6,65 mld zł.

(PAP)

Czytaj dalej...

Wiadomości Świętokrzyskie: Sto Lat, „Akademia życia” i koszykówka na dokładkę

Za nami Dni Miasta Skarżyska-Kamiennej 2022. Emocje jeszcze dobrze nie opadły, a w rozmowie z nami Prezydent już zadeklarował huczne obchody 100-lecia nadania praw miejskich, które w Skarżysku przypadają na przyszły rok. Obszerna relacja z dni miasta u nas już w wtorkowym wydaniu wiadomości świętokrzyskich, a teraz posłuchajmy zapowiedzi prezydenta Konrada Kroniga.

Występy lokalnych artystów, konkursy oraz smakołyki. Mnóstwo atrakcji czekało na mieszkańców gminy Kije. W sobotę na terenach rekreacyjno-sportowych przy kasztelańskim zamku odbyło się Muzyczne powitanie wakacji i Piknik z Produktem Polskim.

W tej szkole uczą się osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W piątek rok szkolny zakończyli uczniowie Szkoły Specjalnej „Akademia życia” w Kielcach. Uroczystość połączono z festynem rodzinnym. W placówce kształci się 80 podopiecznych.

W Skarżysku-Kamiennej powstanie wypożyczalnia rowerów miejskich. W piątek, 24 czerwca prezydent miasta Konrad Krönig podpisał umowę z wykonawcą tego zadania, wybranym w drodze przetargu.

W Małogoszczu został rozegrany turniej kwalifikacyjny Mistrzostw Polski w Koszykówce 3X3 oraz Mistrzostwa Polski w koszykówce na wózkach. Perfekcyjna organizacja zawodów, sprawił, że mimo ogromnego upału zawodnicy pokazali koszykówkę na najwyższym poziomie. Do finału LOTTO 3x3 QUEST 2022, który zostanie rozegrany 6 i 7 sierpnia w Katowicach awansował zespół Legi. Tytułem najlepszej drużyny na wózkach od niedzieli może się legitymować zespół Mustangów Konin.

Czytaj dalej...

Wiadomości Świętokrzyskie: 8 mln zł na modernizację teatru. Drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej na zawodach łazików marsjańskich. Relacja z uroczystości Bożego Ciała w Skarżysku

Wiadomości Świętokrzyskie: 8 mln zł na modernizację teatru. Drużyna z Politechniki Świętokrzyskiej na zawodach łazików marsjańskich. Relacja z uroczystości Bożego Ciała w Skarżysku-Kamiennej.

Czytaj dalej...

Program Przystankowy zwiększa dostęp do kolei w regionie

Od niedzieli 12 czerwca w Dębskiej Woli w gminie Morawica ponownie zatrzymują się pociągi regionalne. 30 czerwca wrócą także na stację Włoszczowice. Dzięki odbudowie peronów zwiększą się możliwości podróży koleją w kierunku Kielc i Buska-Zdroju. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. szykują już kolejne inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Czytaj dalej...

Program Przystankowy zwiększa dostęp do kolei w regionie

Od niedzieli 12 czerwca w Dębskiej Woli w gminie Morawica ponownie zatrzymują się pociągi regionalne. 30 czerwca wrócą także na stację Włoszczowice. Dzięki odbudowie peronów zwiększą się możliwości podróży koleją w kierunku Kielc i Buska-Zdroju. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. szykują już kolejne inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •