Logo
Wydrukuj tę stronę

Awans na 106. urodziny. Leon Kaleta kapitanem Wojska Polskiego

Awans na 106 urodziny. Leon Kaleta kapitanem Wojska Polskiego

Był świadkiem jak Polska odzyskiwała niepodległość, całe  życie poświęcił rodzinie i służbie ojczyźnie.  Leon Kaleta z Sobowic skończył 106 lat. Za żołnierską postawę i pracę społeczną w dniu swoich urodzin został mianowany na stopień kapitana Wojska Polskiego. Uroczystość odbywa się w szkole w Imielnie.

Weteran kampanii wrześniowej, żołnierz AK, działacz społeczny, ale przede wszystkim ojciec i dziadek. Leon Kaleta z Sobowic w gminie Imielno skończył 106 lat.

-  To życie wydaje mi się taką małą chwilką – mówi kpt. Leon Kaleta.

Mimo sędziwego wieku Leon Kaleta doskonale pamięta jak na jego oczach zmieniała się Polska i ludzie. Rozmowa z nim to żywa lekcja historii.

- Pamiętam jak się odbywał plebiscyt na Górnym Śląsku, pamiętam jak bolszewików pogonili za Kijów – wspomina kpt. Leon Kaleta.

Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 roku w Sobowicach i tam mieszka do dzisiaj. Przeżył dwie wojny światowe. Podczas uroczystości 106 urodzin przypomniano jego żołnierską drogę. Rozpoczął ją w 1933 roku w służbie pogranicza na terenie dzisiejszej Ukrainy. Brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz 4 Pułku Legionów w Kielcach. Po walkach obronnych dostał się do sowieckiej, a później niemieckiej niewoli. Po ucieczce z obozu wrócił w rodzinne strony. Wstąpił do Batalionów Chłopskich,  następnie do Armii Krajowej. Za żołnierską postawę i zasługi dla życia społecznego  dwa lat temu Leon Kaleta awansował na stopień porucznika. W dniu swego jubileuszu został mianowany na kapitana Wojska Polskiego.

-  Jest najstarszym oficerem rezerwy niepodlegający obowiązkowi służby wojskowej, a w województwie świętokrzyskim jest najstarszym mężczyzną – mówi płk Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego

Po zakończeniu wojny został aktywnym działaczem ruchu ludowego. Wiele zrobił też dla mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości. W latach 80. założył we wsi Sobowice Solidarność Rolników. Jednak najważniejszą swoją rolę odegrał jako ojciec i dziadek. Leon Kaleta ma pięć córek, dochował się też 10 wnucząt, 21 prawnucząt i dwóch prawnuków Maksymiliana i Karola. - Dziadek Leon to ktoś na kogo zawsze możemy liczyć – mówi prawnuczka Martyna Rębuszek.


© Telewizja Świętokrzyska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Organem właściwym w sprawach audiowizualnych usług medialnych na żądanie jest:
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

Copyright (C) Korzystanie z materiałów redakcyjnych Telewizji Świętokrzyskiej
wymaga wcześniejszej zgody Telewizji Świętokrzyskiej oraz zawarcia stosownej umowy licencyjnej.

Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt. 1 b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych Telewizja Świętokrzyska
wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych
w programach oraz na Portalu www.tvswietokrzyska.pl jest zabronione.