reklama

reklama

/>

„Konarski” dla Polski w 100 rocznicę odzyskania niepodległości

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów! Oni dla Ciebie nigdy nie skąpili Krwi swej ni potu, męki, ani czynów Bo śmierć i Życie Takie poświęcili".

11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.

"Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku było – i jest nadal okazją do wspólnego świętowania. Jest również okazją do zacieśnienia więzów oraz przełamania barier w relacjach pomiędzy społeczeństwem. Przez 123 lata niewoli Polacy jako Naród pielęgnowali historię, język, zwyczaje. Nie dali się wynarodowić zaborcom. Słowa Polak oraz Polska zawsze były na ustach naszych rodaków - Oni chwytali za broń, kiedy nadarzyła się okazja, a kiedy jej nie było - skupiali się na pielęgnowaniu kultury, gospodarki, oświaty.

W  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego podjęto liczne działania, które miały – i mają  - za zadanie podkreślić i uczcić ten okrągły  nasz polski – Jubileusz. Przez cały rok kalendarzowy społeczność szkoły kierowała uwagę w stronę naszej niepodległości poprzez zwiedzanie wystaw muzealnych, np. wizyta w  Mobilnym Muzeum Multimedialnym, czy w Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie, ,,Żywe lekcje historii”, czyli spotkania z ludźmi pasjonującymi się zagadnieniami 20 – lecia międzywojennego,  samodzielne przygotowywanie materiału jubileuszowego w formie plakatu, które zdobią od dłuższego już czasu korytarz szkolny,  przygotowanie „filmiku niepodległościowego”, przeprowadzenie zawodów lekkoatletycznych,  obchody Dnia Patrona Szkoły w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości, coroczny rajdu klas 1, tym razem dla upamiętnienia wydarzeń 1918 roku,  wykonywanie prezentacji multimedialnych poświęconych przez uczniów 100 – leciu , w oparciu o które powstała okazała „Panorama 100 – lecia” w formie wystawy, którą można oglądać na holu szkoły. Panorama pokazuje 100 wydarzeń – z każdego minionego roku, które tworzyły naszą historię od 1918 do 2018 roku.

Akcentem podkreślającym naszą niepodległość jest także 100 metrowa biało - czerwona flaga, powiewająca na korytarzu szkolnym.
Punktem kulminacyjnym szkolnych obchodów była akademia okolicznościowa, która odbyła się w dniu 9 listopada, przygotowana przez uczniów klas 1a, 1l, 3a, 1b i  Szkolne Koło Historyczne pod kierunkiem nauczycieli historii, gdzie oprawę muzyczną zapewnił. Grzegorz Bełz ze Szkolnym Kołem Muzycznym.

Źródło: ZSP1 w Jędrzejowie

 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •