reklama

/>

Kolejne przypadki oszustw w Internecie

Tylko od początku lipca Komenda Powiatowa Policji w Jędrzejowie odnotowała 8 przypadków oszustw internetowych. Jędrzejowscy policjanci apelują do mieszkańców o rozwagę i ostrożność podczas robienia zakupów w Internecie.


W czasach masowego korzystania z komputerów, czy urządzeń mobilnych, codziennie stykamy się z siecią internetową. Coraz chętniej również korzystamy z możliwości robienia zakupów w Internecie. Takie zakupy pomimo, że są wygodne, bo dokonuje się zza ekranu komputera, to mogą nam czasem przysporzyć problemów. Coraz częściej zdarza się, że padamy ofiarami oszusta lub złodzieja internetowego.
Tak było w przypadku 37 – letniej mieszkanki Jędrzejowa, która w jednym ze sklepów internetowych zakupiła basen ogrodowy. Po przelaniu należności na konto sprzedającego, pokrzywdzona oczekiwała na kuriera z zakupionym towarem. Do chwili obecnej nie otrzymała ani zakupów, ani zwrotu pieniędzy.
Podobnie było w przypadku mieszkańca gminy Jędrzejów, który za pośrednictwem portalu z ogłoszeniami lokalnymi zakupił konsolę do gier w bardzo atrakcyjnej cenie. Pomimo zapłacenia za towar nie otrzymał przesyłki.
Nową metodą wyłudzenia pieniędzy jest oszustwo na BLIKa na komunikatorze Messenger.
Złodzieje kradną tożsamość osoby na portalu Facebook, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej znajomych o podanie kodu BLIK. Dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność.

Mając na uwadze bezpieczeństwo podejmowanych transakcji za pomocą sieci internetowej,  poniżej przedstawiamy kilka rad, jak ustrzec się takich internetowych oszustów:
1.Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.
2.Kupując w Internecie używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, będzie ona dowodem w sprawie
3.Pamiętajmy, aby kupując cokolwiek w Internecie korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych
4.Zwracajmy uwagę, czy sklep na swoich stronach internetowych podaje swój adres i numer telefonu
5.Pamiętajmy, aby płacąc kartą kredytową zwracać uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione (na dole „bezpiecznej” strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki – po „kliknięciu” na kłódkę powinna wyświetlić się informacja potwierdzająca tożsamość strony, a na końcu adresu – litery "https")
6.Kupując na aukcji internetowej pamiętajmy o sprawdzeniu komentarzy o sprzedającym (brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność). Sprawdźmy także, „za co” są to komentarze.
7.Zawsze kiedy otrzymamy ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, które nam przysłano. Na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, w ten sposób unikniemy stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
8.Zwróćmy uwagę na podaną cenę produktu – gdy jest zbyt niska może to sugerować towar podrobiony lub próbę oszustwa
9.Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Zadzwońmy do osoby, która nas prosi o przekazanie kodu.

Opr. MK
Źródło: KPP w Jędrzejowie

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •