reklama

reklama

/>

reklama

reklama

/>

Nowe eksponaty na wystawie stałej u Przypkowskich

Pod koniec ubiegłego roku za zaoszczędzone fundusze Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie nabyło dwa zegary słoneczne od prywatnego kolekcjonera, pasjonata gnomoniki, który nabył je na aukcjach internetowych w Anglii.

Zegar słoneczny poziomy, ogrodowy, z łupka grawerowanego, wykonany około roku 1860, przez mistrza Richarda Melvina dla przedsiębiorcy, garbarza Johna Binford-Hole z Chalkwell w Anglii. W pierścieniu geograficznym wzdłuż obwodu zegara umieszczono prostopadle do podziałki czasowej nazwy 69 miast i miejscowości świata, w miejscach odpowiadających ich czasowi lokalnemu względem południa w Chalkwell.

Richard Melvin (Ricardus Melville), ur. 1792 roku w Irlandii, wędrowny i płodny twórca zegarów słonecznych z czarnego pracował w wielu miejscowościach; zachowane zegary noszą daty od 1832 do 1871 roku. Melvin rozpoczął swą karierę w Ulsterze, gdzie prowadził działalność w latach 1832-1842, następnie przeniósł się do Glasgow (1845-1852), w 1856 pracował Liverpoolu a w 1858 w rejonie Pałacu Kryształowego w Londynie. Ok. 1864 r. powrócił do Irlandii, gdzie przebywał najpierw w Belfaście, następnie osiadł w Dublinie, gdzie w roku gdzie w 1871 r. miał pracownię pod adresem 9 Lower Wellington Street. Podczas pobytu w Belfaście wykonał przynajmniej jeden zegar dla Nowego Brunszwiku w Kanadzie.

Poza zegarami wciąż znajdującymi się w lokalizacjach plenerowych, zegary Melvina zdobią m.in. kolekcje Dunblane Museum, Dollar Museum w Glasgow, National Museums of Scotland w Edynburgu oraz Down County Museum, Armagh Museum w Irlandii.

Drugi zegar, to precyzyjny zegar słoneczny poziomy, ogrodowy, mosiężny, wykonany około roku 1760, przez mistrza Francisa Watkinsa w Londynie. Wzdłuż obwodu podziałka czasowa w formie dekoracyjnej wstęgi, wygrawerowana z dokładnością do 1 minuty, opisana w interwałach co 10 minut, ze znacznikami w interwałach półgodzinnych. W części środkowej tarczy piękna 16-kierunkowa róża wiatrów z opisanymi kierunkami akronimami nazw angielskich.

Francis Watkins działał w Londynie w latach ok. 1747-1784, był znanym optykiem i twórcą przyrządów naukowych. Jego instrumenty zdobią liczne muzea (m. in. Muzeum Nauki w Oxfordzie i Whipple Muzeum).

Oba zegary to bardzo ciekawe przykłady zabytków gnomoniki, jakich dotychczas nie mieliśmy w naszych zbiorach.

Ponadto w ubiegłym roku muzeum otrzymało w darze dwa ciekawe zegary mechaniczne. Państwo Bożena i Jan Myszkowscy z Lucerny w Szwajcarii likwidowali swój antykwariat w Lucernie i postanowili przekazać do naszego Muzeum dwa pozostałe zegary. Tak się składa, że zegarów tego typu dotychczas nie mieliśmy w naszej kolekcji. Obecnie zostały one u nas opracowane i umieszczone na ekspozycji stałej – nie zmienianej od ok. 20 lat.

Francuski zegar kominkowy firmy Japy Freres z Beaucourt, ok. 1867/1900, z onyksu i czerwonego marmuru. Uzupełniony o dwie konsolki – podstawki m.in. pod świece. Obecnie jest prezentowany na barokowej prasce w Salonie Malinowym.

Zegar ścienny z wahadłem, tzw. burgundzki, wykonany w XIX w. w Comtois przez firmę Guillot à Panissiėėres. W ozdobnym zwieńczeniu z tłoczonej blachy scena chłopska.

Te wszystkie nowe nabytki są obecnie dostępne do oglądania w Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie. Polecamy Państwu i zapraszamy.

Źródło: Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •