reklama

/>

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej Cementowni Małogoszcz

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej Cementowni Małogoszcz Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej Cementowni Małogoszcz

Modernizacja Cementowni Małogoszcz wkracza w nowy etap. 16 września 2021 r. w obecności przedstawicieli samorządu, instytucji publicznych odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego, które symbolicznie rozpoczęło budowę nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru. Dzięki zastosowaniu nowej, bardziej przyjaznej dla środowiska technologii, w Małogoszczu będzie produkowany jeden z najbardziej ekologicznych cementów na polskim i europejskim rynku. Inwestycja wspierana jest przez Krakowski Park Technologiczny.

Warta ponad 100 mln euro inwestycja łączy znaczący wymiar ekonomiczny z realizacją celów środowiskowych. Celem projektu jest obniżenie emisyjności poprzez zwiększenie efektywności energetycznej zakładu. Modernizacja umożliwi redukcję emisji CO2 o ok. 20%, dzięki budowie jednego, nowoczesnego pieca obrotowego do wypału klinkieru zastępującego trzy obecne. Dzięki mniej energochłonnym urządzeniom i produkcji energii własnej zużycie energii zmniejszy się o ⅓. Powstanie również nowa instalacja paliw alternatywnych, która umożliwi większe zastosowanie paliw ze źródeł odnawialnych, co pozwoli na zminimalizowanie udziału paliw kopalnych.

Po modernizacji będzie to najnowocześniejszy zakład w branży w Polsce i na terenie całej Unii Europejskie.
Znaczna część inwestycji będzie realizowana przy współpracy z Krakowskim Parkiem Technologicznym w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, który od ponad 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Modernizacja Małogoszcza to jak dotąd największa inwestycja w województwie świętokrzyskim. Wydatki kwalifikowane w tym projekcie wyniosą blisko 98 mln euro.

Źródło: Lafarge Polska

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •