reklama

reklama

/>

reklama

/>

Najsmaczniejszą potrawą jest... parzybroda

Najsmaczniejszą potrawą jest... parzybroda

Ziemniak i kapusta były głównymi bohaterami potraw tegorocznej edycji konkursu na najsmaczniejsze danie powiatu kieleckiego. Starcie odbyło się w Pierzchnicy, gdzie jury miało do spróbowania 24 potrawy sporządzone przez koła gospodyń wiejskich. Na koniec zwyciężyła jedna. Imprezie towarzyszył kolejny już Przegląd Kapel Ludowych.

Konkurs na najsmaczniejszą potrawę w powiecie kieleckim odbył się już po raz dziewiąty. Tradycja ta na stałe wpisała się w kalendarz imprez ludowych w naszym regionie. Na rynek w Pierzchnicy przybyły łącznie zespoły z 17 gmin powiatu kieleckiego, które przygotowały 24 potrawy.

- W tegorocznej edycji bohaterami głównymi są: kapusta i ziemniaki, czyli te tradycyjne, naturalne składniki, które przez lata były na stołach mieszkańców – powiedział Stanisław Strąk, wójt gminy Pierzchnica.

- Przede wszystkim chcemy promować te tradycyjne potrawy. Powiat kielecki jest różnorodny jeżeli chodzi o jego kulturowość i tradycje - dodał Michał Godowski, starosta powiatu kieleckiego.

W konkursie, jak co roku wzięły udział koła gospodyń wiejskich, zespoły obrzędowe, właściciele gospodarstw agroturystycznych, a także mieszkańcy powiatu kieleckiego. Panie przygotowały potrawy tradycyjne, takie, których dziś trudno się doszukać w codziennym menu.

Jury miało twardy orzech do zgryzienia, by spośród tylu potraw wybrać jedną, zwycięską. W ocenie potraw brało kilka rzeczy pod uwagę.

- Pochodzenie receptury, wygląd dania, estetyka i forma podania i przede wszystkim smak - powiedział Mirosław Ciołak, juror.

Najlepszą potrawą okazała się Parzybroda Elżbiety Osman, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Dalego od szosy".

Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Sitkówka – Nowiny za potrawę Parzoki, a trzecie – Koło Gospodyń Wiejskich Brudzowianki z gminy Morawica za ziemniaczaną zapiekankę.

Konkursowi towarzyszył również XIII Przegląd Kapel Ludowych.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: redakcja@tvswietokrzyska.pl

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: reklama@tvswietokrzyska.pl

telewizja wszędzie dostępna
  •